22.08.2022

Dach jest tym elementem domu, który jest najbardziej narażony na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, co przekłada się na jego szybsze niszczenie.

Na szczęście, można temu zaradzić poprzez renowację lub malowanie poszycia.

Malowanie dachu może wydawać się skomplikowanym zadaniem, dlatego w tym wpisie rozłożymy cały proces na czynniki pierwsze. Zobacz, co warto wiedzieć przed malowaniem dachu.

Dlaczego należy malować dach?

Malowanie dachów nie ma na celu jedynie poprawy ich walorów estetycznych, chociaż te są niezaprzeczalne. Co więcej, odświeżony dach prezentuje się znacznie lepiej, a to przekłada się m.in. na wyższą wartość budynku, więc warto rozważyć taki zabieg przed sprzedażą domu lub jego wynajmem.

Innymi atutami malowania dachów jest poprawa ich funkcjonalności. Ekipa malująca nie tylko odświeża kolor powłoki, ale również robi szybki przegląd poszycia i usuwa bądź naprawia drobne uszkodzenia. Ponadto nowoczesne materiały umożliwiają lepszą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi (np. farby odbijające promienie UV, dzięki czemu poddasze wolniej się nagrzewa).

Jak przygotować dach na malowanie?

Malowanie dachu to proces, na który składa się wiele elementów. Pierwszym z nich jest oczyszczenie powłoki z różnego rodzaju zanieczyszczeń (mchy, algi, ślady rdzy, kurz itd.). Takie zabrudzenia są dość mocne, więc wymagają równie mocnych środków zaradczych (np. myjki ciśnieniowe, specjalistyczne preparaty).

Kolejnym etapem przygotowawczym jest odtłuszczenie dachu, co zapewnia lepszą przyczepność farby. Do odtłuszczania dachu używa się zazwyczaj rozpuszczalnika, a po jego wyschnięciu powinno nastąpić kolejne mycie powłoki.

Firmy, które zajmują się malowaniem dachów, przygotowują go również do tego etapu, co oznacza, że oczyszczają powłokę. Decydując się na odświeżenie swojego poszycia, warto zlecić zewnętrznym specjalistom całość prac, czyli mycie i malowanie, gdyż zaniedbania w przygotowaniu dachu mogą skutkować problemami podczas samego malowania.

Malowanie dachów – krok po kroku

Malowanie dachu to niejako postawienie kropki nad „I” w całym procesie, ale również ten etap jest rozłożony na mniejsze kroki. Pierwszym z nim jest wybór odpowiedniego podkładu – najlepiej antykorozyjnego, co przedłuży użyteczność poszycia.

Kolejny krok to wybór właściwej farby/preparatu do malowania. Na rynku można znaleźć preparaty przeznaczone do każdego rodzaju poszycia, jeśli jednak masz wątpliwości, jaką farbę wybrać, skonsultuj się z firmą, której zlecasz malowanie.

W większości przypadków wymagane jest położenie dwóch, a nawet trzech warstw farby, co wzmacnia efekt wizualny, trwałość i zabezpiecza powłokę dachową na dłuższy czas.

I wreszcie czas na samo malowanie dachu, które powinno zostać wykonane w sprzyjających warunkach. Co to za warunki? Temperatura powietrza od 10 stopni do 25 stopni Celsjusza, średnia wilgotność, lekki wiatr i brak opadów deszczu. Biorąc pod uwagę te czynniki, śmiało można stwierdzić, że okres na malowanie dachu jest całkiem długi, ponieważ trwa od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.