09.09.2022

Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku jest dach. Warto więc zadbać o to, by był on w dobrym stanie i służył przez jak najdłuższy czas.

Niezależnie od tego, czy jest to dach pokryty dachówką ceramiczną, cementową, a może blacho-dachówką, to bezpieczeństwo i estetyka są tutaj na pierwszym miejscu. Należy więc regularnie kontrolować stan naszego dachu i w razie potrzeby szybko reagować na ewentualne problemy.

Jakie? Niestety ich lista jest całkiem długa, ponieważ dach jest narażony na szkodliwe działanie wielu czynników atmosferycznych, w tym: promieni UV, wiatru, deszczu i śniegu. Do tego dochodzi kurz, pył i inne zabrudzenia, które również wpływają na stan poszycia. Z tego powodu konieczne jest, aby dach był regularnie konserwowany i odświeżany, w przeciwnym razie może się on bardzo szybko zniszczyć.

Skąd jednak wiadomo, czy trzeba zdecydować się na całkowite pomalowanie dachu, czy wystarczy tylko impregnacja dachówki?

Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Kiedy zdecydować się na malowanie dachu?

Dach jest narażony na działanie czynników atmosferycznych i musi być odpowiednio chroniony, aby sam mógł właściwie zabezpieczyć budynek. Takie malowanie to inwestycja, która powinna być dokonywana regularnie, w zależności od tego jak szybko dana powierzchnia ulega zniszczeniu. Współczesne farby pozwalają na przynajmniej kilkunastoletnie użytkowanie bez konieczności ponownego malowania, jednak jest to pewna wartość uśredniona, która jest zależna od wielu różnych czynników.

Najważniejszym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy określaniu konieczności ponownego malowania dachu jest oczywiście stopień zniszczenia powłoki. Jeśli farba jest całkowicie łuszcząca się i odpada w postaci wiórów, to dach musi być natychmiast poddany renowacji. Warto też zwrócić uwagę na miejsca, gdzie pojawiają się rysy lub inne uszkodzenia – mogły one powstać np. podczas silnych wiatrów, gdy niesione nim przedmioty, uderzyły w powłokę dachową.

Innym czynnikiem, który może wymusić na nas konieczność malowania dachu, jest oczywiście upływający czas. Z reguły farby mają okres trwałości od 10 do 15 lat – po tym czasie ich skuteczność zdecydowanie się obniża. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sztywna reguła – czasem można się spotkać z dachami, które są w dobrym stanie nawet po 20 latach. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj farby i jakie techniki malowania zostały zastosowane.

Jeżeli stan dachu jest nadal dobry pomimo upływu kilku lub kilkunastu lat od malowania, warto zdecydować się na impregnację dachówki.

Kiedy impregnacja dachówek będzie najlepszym rozwiązaniem?

Nie każdy dach wymaga ponownego malowania, ponieważ czasami doskonale sprawdza się impregnacja dachówki, czyli jej oczyszczenie i ponowne zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych. Pozwala to przedłużyć trwałość poszycia o kolejne lata, dzięki czemu może być ono użytkowane znacznie dłużej.

Jednak należy pamiętać, że impregnacja dachówki jest rozwiązaniem niejako tymczasowym i wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Dachówka musi być oczyszczona z kurzu i brudu, a następnie starannie osuszona i odtłuszczona. W przeciwnym razie impregnat nie będzie dobrze przylegał do jej powierzchni, co obniży skuteczność całego procesu.

Co więcej, podczas prac przygotowawczych należy wymienić ewentualne uszkodzone lub pęknięte dachówki, ponieważ ich impregnacja nie da najlepszych rezultatów. Owszem, impregnat zadziała niczym filtr ochronny, ale jego skuteczność będzie mniejsza niż w przypadku dachówki w dobrym stanie.

I ostatnia kwestia, czyli czas użytkowania zaimpregnowanych dachówek. Impregnat znacznie przedłuża trwałość poszycia, ale nie jest on wieczny. Czas i działanie czynników atmosferycznych obniża tę trwałość, dlatego warto pamiętać o konieczności okresowego nałożenia kolejnej warstwy środka impregnującego, aby cieszyć się długim i bezproblemowym użytkowaniem dachu.

Kiedy przeprowadzić malowanie i impregnację dachówki?

Prace renowacyjne lub naprawcze dachu można przeprowadzać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Tego typu działania wymagają dobrej pogody, nie oznacza to jednak wysokich temperatur i mocnego nasłonecznienia. Wprost przeciwnie – zbyt silne słońce utrudnia zadanie.

Potrzebujesz pomocy w ocenie stanu swojego poszycia dachowego? Nie wiesz, czy w Twoim przypadku lepsza będzie impregnacja, a może całkowite odmalowanie? Skontaktuj się z nami, a doradzimy, wybierzemy najlepsze rozwiązanie i wspólnie ustalimy szczegóły współpracy.