02.08.2023

Renowacja dachu to słowo, które budzi grozę w wielu osobach.

Przed oczami pojawiają się obrazy związane z wymianą okien i komina, naprawą więźby dachowej czy ze zmianą całego pokrycia.

A przecież renowacja dachu może być procesem znacznie mniej skomplikowanym, jeśli tylko wcześnie zauważymy i odpowiednio zareagujemy na pierwsze sygnały, które nasz dach do nas wysyła. Jak je rozpoznać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Bazując na wieloletnim doświadczeniu i pracy na każdym rodzaju dachu, przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli Ci zauważyć pierwsze niepokojące oznaki, że z Twoim dachem dzieje się coś niedobrego. Bez paniki, te pierwsze symptomy nie oznaczają zazwyczaj poważnych problemów, jednak warto na nie zareagować, aby zgasić je w zarodku.

Sprawdź, które znaki świadczą o tym, że Twój dach wymaga większego zainteresowania!


Remont a renowacja dachu – różnice


Haseł dotyczących remontu dachu i jego renowacji często używa się zamiennie jako synonimów, chociaż oznaczają one różne działania. Zazwyczaj remont dachu wiąże się także z większymi kosztami, ponieważ wymaga bardziej zaawansowanych prac. Z kolei proces renowacji dachu obejmuje często kosmetyczne prace, które mogą jednak znacząco przedłużyć trwałość poszycia.


Remont dachu

Remont to proces, który ma na celu przywrócenie funkcjonalności i estetyki. Często obejmuje działania w obszarze konstrukcji dachu, bo celem prac jest rozwiązanie konkretnych problemów (np. usunięcie wycieków lub pęknięć związanych z działaniem warunków atmosferycznych, naprawa kominów). Remont łączy się z pracami renowacyjnymi, czyli przywróceniem poszycia do jego pierwotnego stanu.

Typowe prace remontowe obejmują zastępowanie uszkodzonych dachówek, uszczelnianie pęknięć i przeciekających miejsc, wymianę pokrycia dachowego w określonych obszarach, naprawę elementów konstrukcyjnych oraz czyszczenie i konserwację rynien i rur spustowych. Remont to bardziej punktowe działania, skupiające się na rozwiązywaniu konkretnych problemów, które występują na dachu. Rzadko zdarza się, że naprawa dachu obejmuje cały jego obszar – takie przypadki mogą się pojawić np. po zerwaniu dachu podczas wichury.


Renowacja dachu

W przeciwieństwie do remontu, renowacja ma szerszy zakres działań, bo dotyczy całego pokrycia. Zazwyczaj obejmuje malowanie dachów, usunięcie rdzy i wszelkich zanieczyszczeń, które powstały przez lata eksploatacji, a także naprawę drobnych elementów czy wymianę pojedynczych dachówek, które w wyniku warunków pogodowych uległy zniszczeniu.

Proces renowacji dachu może obejmować także mycie, oczyszczanie oraz malowanie i impregnację dachówki. Pozwala to przywrócić dachom ich pierwotny wygląd i zabezpieczyć na kolejne lata.


Czas na renowację dachu? Sprawdź, co o tym świadczy!


Chociaż dach może wydawać się solidny i odporny na pierwszy rzut oka, to promieniowanie UV, zmienne warunki atmosferyczne i upływ czasu stale na niego oddziałują i przyczyniają się do jego degradacji, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów.

Dlatego warto wiedzieć, jakie są znaki wskazujące na konieczność renowacji dachu. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i utrzymać dach w doskonałej kondycji.

  • Wycieki i plamy wilgoci wewnątrz domu. Wilgoć na ścianach to zawsze zły znak i w takich przypadkach konieczna jest interwencja. Pojawienie się plam na ścianach i suficie może świadczyć o uszkodzeniu dachu lub przeciekach w okolicy okien dachowych. W jednym i drugim przypadku trzeba szybko reagować, zanim problem urośnie.
  • Zużycie pokrycia dachowego. Pęknięcia, odpryski, brakujące dachówki lub widoczna korozja to znaki, że pokrycie dachowe traci swoje właściwości i potrzebuje odnowienia. Czasami wystarczy konserwacja dachu lub jego malowanie, aby przywrócić mu pierwotne właściwości i zabezpieczyć na długie lata.
  • Mchy, glony i inne zanieczyszczenia. Rosnące mchy, porosty czy glony na powierzchni dachu nie tylko są nieestetyczne, ale także mogą przyspieszyć degradację materiałów i wpływać negatywnie na dach. Ich likwidację warto zlecić profesjonalistom, którzy dysponują preparatami minimalizującymi ryzyko szybkiego pojawienia się tych zanieczyszczeń.
  • Problemy z rynnami i rurami spustowymi. Uszkodzenia lub nieszczelności w rynnach i rurach spustowych mogą powodować gromadzenie się wody na dachu, co stanowi zagrożenie dla jego wytrzymałości. Dodatkowo nieszczelne rynny mogą szkodzić elewacji poprzez odprowadzanie wody na jej powierzchnię.
  • Widoczne uszkodzenia konstrukcji dachu. Pęknięcia, odkształcenia lub inne widoczne uszkodzenia w konstrukcji dachu wymagają profesjonalnej oceny i naprawy. Szczególnie ważne jest to w przypadku dachów, które mają już kilkanaście lat i nie były dotychczas poddawane renowacji.
  • Wieloletnia konstrukcja dachu. Jeśli Twój dach ma już kilkanaście lub więcej lat, warto rozważyć jego renowację, nawet jeśli nie dostrzegasz widocznych problemów. Stare materiały pokryciowe mogą tracić swoje właściwości, co wpływa na wydajność i trwałość dachu.


Ile kosztuje remont dachu?


I wreszcie ostatnia kwestia, która jest niezwykle ważna dla każdego klienta, czyli koszty. Niestety trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo cena uzależniona jest od rodzaju prac (np. malowanie dachu, wymiana dachówki), stanu poszycia oraz jego wielkości.

Ceny są zazwyczaj podawane za metr kwadratowy, a nasza firma zapewnia bezpłatną wycenę prac. Jeżeli więc planujesz remont dachu lub jego odświeżenie, skontaktuj się z nami, a nie tylko wycenimy pracę, ale również doradzimy najlepsze rozwiązania (m.in. zakres prac, polecane farby itd.).