05.09.2023

Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy obrazek, który możemy oglądać na prywatnych posesjach.

Nic w tym dziwnego, ponieważ pozwalają one produkować energię elektryczną we własnym zakresie, a tym samym zaoszczędzić na wydatkach domowego budżetu.


Dodajmy do tego możliwość uzyskania zwrotów z inwestycji, a nie powinno dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych na swoim dachu.


I w tym momencie dochodzimy do istotnej kwestii – panele słoneczne to inwestycja długofalowa, bo ich przydatność ocenia się na kilkadziesiąt lat. W tym czasie będą one przytwierdzone do powierzchni dachu, utrudniając dostęp się do niego, na przykład w celu malowania dachówki.


Dlatego też warto zastanowić się nad stanem i kondycją dachu przed instalacją paneli fotowoltaicznych, aby mieć pewność, że po kilku latach nie zajdzie konieczność kosztownego demontażu całej instalacji.


Malowanie dachu


Malowanie dachów ma na celu odświeżenie ich powierzchni, ale również (a raczej przede wszystkim) zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. To istotne zarówno dla estetyki budynku, jak i trwałości konstrukcji. Głównym celem jest więc dodatkowe zabezpieczenie dachu poprzez stworzenie nowej warstwy ochronnej.


W przypadku blachy ocynkowanej czy blachodachówki, które są popularnymi rodzajami pokryć dachowych, zabezpieczenie przed korozją jest kluczowym aspektem. Warunki atmosferyczne, takie jak opady deszczu i śniegu, których nie brakuje w naszym klimacie, mogą negatywnie wpływać na stan tych materiałów, prowadząc do korozji i osłabienia struktury.


Jak się to ma do paneli fotowoltaicznych? Montaż fotowoltaiki wiąże się z koniecznością dokładnej analizy powierzchni dachu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń, takich jak nieszczelności czy rdza, malowanie dachu to podstawa. Ponadto odnowienie pokrycia dachowego lepiej przygotowuje podłoże do montażu fotowoltaiki, a także zabezpiecza dach na kolejne lata.


Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie paneli na dachu, który nie został odpowiednio przygotowany, istnieje ryzyko, że ewentualne uszkodzenia lub niedoskonałości mogą wpłynąć na trwałość i wydajność całego systemu fotowoltaicznego, a nawet jego bezpieczeństwo. Dlatego malowanie dachu może pełnić kluczową rolę w całym procesie.


Panele fotowoltaiczne a mycie poszycia dachowego


O ile sama obecność paneli słonecznych może stanowić pewnego rodzaju osłonę przed warunkami atmosferycznymi, to jednak konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny i konserwacji zarówno paneli, jak i dachu.


Liście, pył, ptasie odchody czy inne zabrudzenia mogą osiadać na panelach i zakłócać efektywność ich działania, ale również zbierać się na powierzchni dachu, co wpływa negatywnie zarówno na estetykę, jak i odporność poszycia.


Wniosek jest taki, że instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu niesie ze sobą konieczność dostosowania rutynowej konserwacji, której celem jest nie tylko mycie dachu, ale również oczyszczenie samej instalacji. A to wszystko przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.


Warto więc korzystać z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy z różnego rodzaju dachami i wiedzą, jak zachować je w dobrym stanie przez długi czas.


Czy panele fotowoltaiczne obniżają jakość konstrukcji dachu?


Przed założeniem paneli fotowoltaicznych, u wielu osób pojawiają się wątpliwości, które często dotyczą bezpieczeństwa, opłacalności inwestycji i jej wpływu na zdrowie mieszkańców. Każda z tych kwestii to temat na zupełnie inny artykuł, ale my chcemy przyjrzeć się jeszcze innemu aspektowi – wpływowi instalacji fotowoltaicznej na stan dachu.


Część osób łączy problemy z poszyciem dachowym z montażem fotowoltaiki, jednak jest to błędne założenie. Owszem, instalacja fotowoltaiczna może uwypuklić wiele zaniedbań, lecz są to błędy wynikające z braku konserwacji czy niewłaściwego zabezpieczenia dachów. Pojawiające się pęknięcia na nawierzchni czy łuszczenie się farby to zazwyczaj efekty długotrwałego wpływu czynników atmosferycznych i starzenia się dachu, a nie bezpośrednie konsekwencje montażu paneli fotowoltaicznych.


Dlatego też malowanie czy impregnacja dachu przed założeniem paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł, ponieważ pozwala zachować poszycie dachowe w dobrej kondycji przez długie lata, zwiększa szczelność i ogranicza ryzyko pojawienia się kosztownych problemów w przyszłości.


Malowanie dachów przed instalacją fotowoltaiczną


Nasza firma może zajmuje się malowaniem dachu przed instalacją paneli fotowoltaicznych, co może stanowić kluczowy krok w zachowaniu jego optymalnego stanu na długie lata. Zabezpieczony dach zapewnia bardziej jednolitą i stabilną powierzchnię dla uchwytów paneli, ale również poprawia estetykę całego budynku. Właściwie dobrana farba nie tylko chroni dach przed warunkami atmosferycznymi, ale także może być elementem dopełniającym wygląd zewnętrzny budynku, tworząc spójny i atrakcyjny wizualnie obraz.


Obsługujemy wszystkie rodzaje dachów, więc jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami przed instalacją fotowoltaiki. Ocenimy stan techniczny i przygotujemy pokrycia dachowe na nadchodzącą inwestycję.