01.02.2023

Regularne czyszczenie oraz impregnacja dachu to niezbędne działania, jeśli chcesz na długo zachować trwałość i wysoką estetykę poszycia dachowego.

Czyszczenie dachówek usuwa zanieczyszczenia (m.in. pył, kurz, mech), które gromadząc się na powierzchni, przyczyniają się do zmniejszenia wytrzymałości materiału. Z kolei impregnacja dachówki ma na celu zabezpieczenie jej przed niepożądanym działaniem warunków atmosferycznych (np. blaknięcie pod wpływem promieniowania UV). Jedno i drugie przekłada się na lepsze zabezpieczenie dachu i przedłużenie jego trwałości.


Kiedy zdecydować się na czyszczenie dachówki, a kiedy postawić na impregnację? Czy czyszczenie dachów można wykonać samodzielnie? Czy mycie dachów jest koniecznością?


Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu!


Czyszczenie dachówki – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat


Czyszczenie dachówek pozwala na zachowanie trwałości i estetyki przez długi czas. Co więcej, podczas czyszczenia dachu można wykryć i naprawić drobne uszkodzenia poszycia, dzięki czemu nie będą miały one szansy przerodzić się w poważniejszy problem. Wymiana uszkodzonych dachówek czy wykrycie nieszczelności na tym etapie pozwala uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.


Przed przystąpieniem do czyszczenia, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim do mycia dachu należy używać specjalnych środków czyszczących, które są przeznaczone do danego typu powierzchni (np. dachówki ceramiczne naturalne lub dachówki betonowej). Wybór nieodpowiednich preparatów może przynieść więcej szkody niż pożytku.


Kolejna sprawa to metoda czyszczenia dachów. Trzeba pamiętać zarówno o sposobie mycia (ręczne lub za pomocą myjki ciśnieniowej), jak i właściwej technice. I tak ręczne mycie jest delikatniejsze, co może przekładać się na mniejszą skuteczność, jednak brak doświadczenia w czyszczeniu z użyciem myjki ciśnieniowej może doprowadzić do uszkodzenia dachówki! Dlatego też odradza się samodzielne mycie dachów – zwłaszcza gdy nie masz doświadczenia w tym zakresie.


Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać, jest właściwa technika – tutaj zaleca się mycie dachu od góry do dołu, ponieważ w ten sposób unikniesz przypadkowego zabrudzenia już oczyszczonej powierzchni.


Proces czyszczenia dachu należy zakończyć jego dokładnym spłukaniem czystą wodą, co pozwoli usunąć pozostałości po preparatach czyszczących.


Impregnacja dachówki, czyli jak zabezpieczyć pokrycie dachowe na lata?


O ile czyszczenie dachówki ma na celu przede wszystkim przywrócenie jej estetycznego wyglądu i usunięcie zabrudzeń, które mogą skutkować rozwojem grzybów czy pleśni, o tyle impregnacja to proces zabezpieczania powierzchni dachu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, promieniowanie UV).


Impregnacja działa na dachówkę niczym filtr, który uodparnia ją na działanie wilgoci, blaknięcie, a nawet pojawianie się glonów i pleśni. Przekłada się to na zwiększenie trwałości poszycia, jednak warto pamiętać, że opady, intensywne słońce oraz zanieczyszczenia obniżają poziom odporności, dlatego impregnacja dachówek powinna być wykonywana regularnie – najlepiej co kilka lat.


Co ważne, impregnacja dachu może być przeprowadzona na różnych pokryciach dachowych, jednak preparat powinien być dostosowany do rodzaju dachówki (ceramiczne, cementowe, betonowe, blachodachówki). Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że impregnacja spełni swoje zadanie w 100 procentach.


Czyszczenie dachówki czy impregnacja? Co wybrać?


Zarówno czyszczenie dachu, jak i impregnacja dachówki to działania, które mają przyczynić się do polepszenia trwałości pokrycia dachowego.


Decyzja między czyszczeniem a impregnacją dachówki zależy przede wszystkim od stanu poszycia dachowego. Jeżeli pokrycie dachowe jest nowe lub utrzymane w dobrym stanie, impregnacja będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak dachówka jest zabrudzona, nie była czyszczona od lat i/lub widać gołym okiem drobne uszkodzenia, to pierwszym krokiem powinno być mycie dachu.


W praktyce często łączy się oba te działania dla lepszego efektu końcowego. Jeżeli jednak nie wiesz, czy w przypadku Twojego dachu lepiej wybrać mycie czy impregnację, skontaktuj się z profesjonalistami, którzy ocenią jego stan i doradzą najlepsze rozwiązanie.


Profesjonalne czyszczenie dachówek – postaw na specjalistów!


Wbrew pozorom mycie lub impregnacja dachu to zadanie, które wymaga sporego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Profesjonalne czyszczenie dachów z dachówki ceramicznej będzie wyglądało inaczej niż w przypadku dachówki cementowej, a niewiedza w tym zakresie zwiększa poziom ryzyka uszkodzenia poszycia.


Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na mycie dachu lub jego impregnację, wybierz ekipę fachowców z doświadczeniem i uprawnieniami do prac na wysokości (np. do korzystania z podnośników koszowych). Taka ekipa oceni stan dachu, doradzi i przeprowadzi proces szybko i sprawnie. Podpowie również, jak zadbać o dach po czyszczeniu i kiedy powtórzyć cały proces.


Szukasz takich specjalistów? Skontaktuj się z nami. W ofercie znajdziesz m.in. czyszczenie i malowanie dachów, impregnację dachówki oraz inne prace renowacyjne.