22.05.2024

W każdym budynku, czy to domu prywatnym, czy fabryce, dach odgrywa kluczową rolę.

To on chroni nas przed deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem i innymi czynniki zewnętrznymi. Nie zapominajmy jednak, że każdy dach wymaga regularnych przeglądów i konserwacji, aby spełniał swoje zadanie na sto procent przez lata.

Regularne sprawdzanie stanu dachu może uchronić nas przed nieoczekiwanymi nieszczelnościami i kosztownymi naprawami – w końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w tym artykule pokażemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas takiej kontroli, jakie narzędzia będą potrzebne i jak zabezpieczyć się przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Pamiętajmy, odpowiednio zadbany dach to spokój ducha i bezpieczeństwo, które trudno przecenić.

Dlaczego warto przeprowadzać inspekcję i konserwację dachu?

Zacznijmy od pytania, które może ktoś z was sobie zadaje: „czy naprawdę muszę się tym zajmować?”. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej, bo przegląd dachu i ewentualna naprawa dachu po wykryciu drobnych problemów pozwoli zachować na dłużej jakość i żywotność pokrycia.

Zacznijmy od podstawy, czyli od decyzji o tym, czy należy przeprowadzać konserwację dachu. Niech to nie będzie decyzja podjęta na chybił trafił, ale wynik regularności, dlatego taka inspekcja/konserwacja dachu powinna być przeprowadzana przynajmniej raz na kilka lat, ponieważ może ona wykryć problemy, które mogą prowadzić do przecieków, uszkodzeń od wiatru czy nagromadzenia śniegu.

Co więcej, regularne inspekcje mogą pomóc unikać kosztownych napraw awaryjnych. A skoro o pieniądzach mowa, to stan dachu ma ogromny wpływ na ogólną wartość nieruchomości. Potencjalny kupiec, widząc, że dach jest w dobrym stanie, może być bardziej skłonny zapłacić wyższą cenę. Więc dbając o dach, inwestujecie w wartość swojego majątku.

Na koniec, ale nie mniej ważne – bezpieczeństwo. Uszkodzenie pokrycia dachowego, przecieki czy zawilgocenie konstrukcji mogą być nie tylko niewygodne, ale też niebezpieczne dla wszystkich mieszkańców. Dzięki regularnym inspekcjom zyskujemy spokój ducha, wiedząc, że nasz dach jest bezpieczny i nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Na czym polega konserwacja dachu? 

Regularne przeglądy dachu pozwalają wyeliminować różnego rodzaju usterki, zanim zamienią się w poważniejsze problemy. Można to robić samemu, ale nie każdy ma do tego głowę czy odpowiednie narzędzia. Profesjonalne inspekcje natomiast wykonują osoby, które wiedzą, na co zwracać szczególną uwagę, dzięki czemu masz pewność, że podejdą one do przeglądu dachu ze specjalistyczną wiedzą.

Specjaliści mają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale i doświadczenie. Wiedzą, jak sprawdzić dach, aby nie przeoczyć żadnych uszkodzeń, które mogą prowadzić do większych problemów. Przewagą tego podejścia jest dokładność i fachowe oko, które często dostrzega to, czego amator mógłby nie zauważyć. Wadą? Koszt, który jednak może okazać się inwestycją w długotrwałe bezpieczeństwo domu.

Co więcej, profesjonaliści nie tylko wykryją wszelkie uszkodzenia dachu czy drobne zadrapania powłoki, ale mogą przeprowadzić późniejszą konserwację, co z kolei pozwoli zmniejszyć ryzyko powstawania usterek w przyszłości.

Każdy przegląd powinien skupiać się na kilku kluczowych elementach.

Po pierwsze, stan pokrycia dachowego – czy nie ma uszkodzeń mechanicznych, pęknięć czy śladów po gradobiciu, ponieważ takie uszkodzenia pokrycia prowadzą do poważniejszych problemów.

Po drugie, sprawdzenie uszczelnienia – wszelkie pęknięcia czy przetarcia mogą prowadzić do przecieków. Warto sprawdzić także newralgiczne obszary w pobliżu komina oraz okien dachowych. Rynny też są ważne, bo zatkane mogą spowodować zastój wody i zalewanie elewacji.

Po trzecie, zabezpieczanie dachu (blaszanego itd.), aby uniknąć uszkodzenia pokrycia i rozwiązać istniejące problemy.

Trzeci krok to już w zasadzie etap pośredni pomiędzy inspekcją a konserwacją, ale warto zabrać się za eliminowanie różnego rodzaju usterek od razu.

Jak w takim razie wygląda proces konserwacji blachy dachowej, dachówek ceramicznych i innych rodzajów pokrycia?

  1. Czyszczenie dachu, które ma na celu bieżące usuwanie zanieczyszczeń i różnego rodzaju zabrudzeń.
  2. Dokładne sprawdzenie każdego rodzaju pokrycia na obecność pęknięć, rdzy (w przypadku blachy), uszkodzeń mechanicznych czy śladów biodegradacji (jak mchy i porosty, które mogą szczególnie dotyczyć dachówek ceramicznych).
  3. Naprawa i konserwacja dachu, czyli  działania mające na celu wyeliminowanie różnego rodzaju usterek wykrytych podczas inspekcji. W przypadku blachy dachowej może to oznaczać malowanie antykorozyjne lub zastosowanie specjalnych uszczelniaczy. 
  4. Zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, czyli zastosowanie środków ochronnych na przyszłość.

A ile kosztuje specjalistyczna konserwacja dachów? To wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pokrycia użyłeś, kiedy była przeprowadzana ostatnia konserwacja dachu oraz wielkości dachu i jego stanu. Skontaktuj się z nami, a bezpłatnie wycenimy pracę.