29.05.2024

Polski klimat nie rozpieszcza, a zmienność pór roku, temperatur i warunków sprawia, że pokrycie dachu musi być gotowe na wszystko.

Nie dziwi więc, że wybór odpowiedniego materiału dachowego to nie przelewki. To decyzja, która może zaważyć na losach całego domostwa.

Co więcej, spora część uszkodzeń wynika z wyboru niewłaściwego materiału. Jakie jednak wybrać, gdy na rynku są dostępne tak zróżnicowane propozycje, od dachówek ceramicznych po dachówki betonowe?

Wybór dachówki, czy to betonowej, czy ceramicznej, nie może być dziełem przypadku. To musi być przemyślana decyzja, uzbrojona w solidną wiedzę o właściwościach materiałów i o tym, jak te właściwości odpowiadają na kaprysy polskiej aury. I w tym artykule podpowiemy, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać.

W końcu dach nad głową to przecież inwestycja na lata, a często i na pokolenia, więc warto podejść do tego zadania odpowiedzialnie.

Rodzaje pokryć dachowych 

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów pokryć dachowych i nie sposób omówić wszystkich, dlatego skupimy się na tych najważniejszych i najczęściej wybieranych. A pod tym względem dachówka ceramiczna należy do jednych z najpopularniejszych opcji.

Dachówki ceramiczne mają dość długą listę zalet. Są niezwykle trwałe, odporne na ogień i nie ulegają korozji, dzięki czemu są wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Dodatkowym atutem jest ponadczasowy wygląd i szeroki wybór odcieni, co pozwala dopasować kolor pokrycia do własnych preferencji. 

Co z wadami? Dachówki ceramiczne nie są od nich wolne, a największe minusy to fakt, że należą do jednych z najcięższych opcji, więc wymagają dużej wytrzymałości konstrukcji dachu, a dodatkowo nie są zbyt łaskawe dla portfela.

Innym rozwiązaniem jest dachówka betonowa. Betonowe dachówki są tańsze niż ceramiczne i równie odporne na warunki atmosferyczne. Co więcej, dostępne są w wielu kolorach, co daje nam większe pole do popisu w kwestii estetyki.

Mają też swoje minusy. Beton łatwiej wchłania wodę, co z czasem może prowadzić do wykwitów wapiennych, a to oznacza porastanie mchem i osłabienie struktury. Zaburza to nie tylko estetyczny wygląd dachu, a nawet całego budynku, ale również wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zapewnić właściwą odporność.

Na koniec przejdźmy do dachówek blaszanych, które są lekkie, łatwe w montażu i niezwykle odporne na korozję, dzięki galwanizacji. Idealne dla tych, co chcą szybko i sprawnie przykryć dom, nie obawiając się o trwałość. Ale, jak to bywa, blacha jest głośna podczas deszczu i może ulec wgnieceniu, chociażby podczas gradobicia.

W dzisiejszych czasach można także znaleźć alternatywne rozwiązania o nowoczesnym charakterze, które charakteryzują dobre parametry techniczne przy atrakcyjnej cenie względem trwałości.

Co jeszcze ma do zaoferowania rynek?

  • dachówka cementowa,
  • dachówki glazurowane,
  • dachówki płaskie,
  • dachówki mnich,
  • dachówki angobowane,
  • dachówka zakładkowa,
  • blachodachówka.

Różnice pomiędzy poszczególnymi opcjami dotyczą zarówno materiałów, jak i estetyki czy sposobu montażu. Producenci dachówek prześcigają się w ofertach o skomplikowanych kształtach i różnych kolorach, więc konkretny model często można dostosować do bardziej indywidualnych potrzeb.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Szybki przegląd oferty rynkowej mamy za sobą, warto więc zastanowić się, jaki wybór pokrycia dachowego w polskich warunkach będzie najlepszy? Czy pokryć dach dachówką ceramiczną w kolorze naturalnym czy może blachą?

Dachówki ceramiczne zdają egzamin bardzo dobrze, bo są odporne na mróz i wahania temperatury, co ma duże znaczenie w naszym klimacie, ale ich duży ciężar nie zawsze umożliwia montaż. Doskonałym wyborem może być dachówka betonowa, ale tutaj niezwykle ważny jest sposób wykończenia powierzchni, aby ją dodatkowo zabezpieczyć.

Dodatkowo betonowa i ceramiczna dachówka wykazuje większe zalety akustyczne, z kolei w przypadku blachodachówki jest o to trudniej, zwłaszcza gdy pada deszcz. Chociaż dla niektórych osób ma to pewien urok. A skoro o izolacji mowa, to warto zatrzymać się także nad termoizolacją. I tutaj znów lepiej sprawdzają się dwie pierwsze opcje.

O wyborze rodzaju dachówki decyduje często cena. I tutaj z pewnością wygrywają opcje blaszane, ale ceramiczne, choć droższe w zakupie i wymagające solidniejszego dachu, to jednak są inwestycją na długie lata. Betonowe są trochę tańsze, ale mogą wymagać więcej uwagi z czasem. 

Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy, a wybór najlepszego to sprawa indywidualna. Jeżeli jednak potrzebujesz wsparcia w tym zakresie i nie wiesz, jaki rodzaj dachówek najlepiej zadziała w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami!

Nie tylko wykonujemy pokrycia dachów od "A" do "Z", ale również służymy naszym klientom wsparciem merytorycznym na każdym etapie współpracy. Działamy sprawnie zarówno w przypadku domów prywatnych, jak i na budynkach użyteczności publicznej, wiec chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem także z Tobą!

Napisz albo zadzwoń, aby ustalić szczegóły współpracy.