05.01.2023

Dach – jeden z najważniejszych elementów domu, który odpowiada zarówno za estetykę budynku, jak i bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Dach jest jednocześnie najbardziej narażony na zniszczenia. Wystawiony na działanie trudnych warunków atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne oraz upływający czas, traci swoje walory wraz z mijającymi latami. Na szczęście są rozwiązania zaradcze oraz/lub naprawcze.


Jednak, po które z nich sięgnąć i kiedy? Wbrew pozorom to niezwykle istotne pytanie, a umiejętność wyboru pomiędzy konserwacją dachu, a jego naprawą pozwala na sporą oszczędność czasu, energii i pieniędzy.


Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się bliżej różnicom. Dzięki temu z łatwością rozpoznasz oznaki niszczenia dachu i będziesz umieć odpowiednio na nie zareagować.


Oznaki niszczenia dachu, które powinny budzić niepokój


Wspomnieliśmy wyżej, że każdy dach jest narażony na niszczenie, jednak tempo zmian uzależnione jest nie tylko od warunków, ale również od specyfiki samego poszycia. I tak np. na dachu płaskim mogą zalegać liście lub śnieg, które tworzą idealne środowisko do gromadzenia się wilgoci, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń. Inne problemy mogą dotyczyć dachów spadzistych (np. niewłaściwy montaż śniegołapów). Nie bez znaczenia jest również rodzaj pokrycia – inaczej starzeje się dach wykonany z dachówek ceramicznych, a inaczej ten z pap termozgrzewalnych.


Ważne, aby pamiętać, że KAŻDY dach niszczeje wraz z upływem czasu. Dlatego też właściciel obiektu powinien regularnie sprawdzać jego stan w celu jak najwcześniejszego wykrycia niepokojących zmian.


A na jakie oznaki niszczenia dachu należy zwrócić szczególną uwagę?


  • dziury lub rdzewienie pojawiające się na blasze i innych elementach konstrukcji dachu,
  • plamy na suficie lub ścianach wewnętrznych,
  • uszkodzenia mechaniczne lub oderwanie farby lakierniczej,
  • zmiany koloru i deformacje,
  • ślady pleśni, mchów i grzybów.


Niestety, nie wszystkie niepokojące zmiany widać gołym okiem, dlatego jeżeli pokrycie dachowe budynku nie było poddawane bieżącej konserwacji przez lata, konieczne będą odpowiednie roboty budowlane. To, czy będą to prace polegające na konserwacji, czy naprawcze, zależy od stanu dachu.


Profesjonalna ekipa oceni stan pokrycia dachowego i na podstawie zgłoszenia oraz inspekcji zaplanuje najefektywniejsze działania.


Konserwacja dachu – kiedy się na nią zdecydować?


Dach, przez cały okres użytkowania, powinien być poddawany bieżącej konserwacji (np. usuwanie zalegających liści, czyszczenie z kurzu), ale co kilka-kilkanaście lat także bardziej zaawansowanym pracom, mającym na celu utrzymanie go w dobrym stanie.


I tak pod hasłem "konserwacja dachu" można znaleźć wiele różnych działań. Ważne jednak, aby ich wykonywanie zlecić profesjonalistom!


Prace konserwacyjne pozwalają zachować trwałość pokrycia dachowego, a często przyczyniają się do odtworzenia stanu pierwotnego (np. przy malowaniu dachówki). Ponadto, wykonywane regularnie, poprawiają zabezpieczenie poszycia i ułatwiają utrzymanie obiektów w niepogorszonym stanie.


Do najpopularniejszych prac konserwacyjnych zalicza się:


  • czyszczenie, impregnacja i malowanie dachówek,
  • montaż i naprawa rynien oraz śniegołapów,
  • usuwanie zalegających liści lub śniegu.


Pokrycia dachowe poddawane tego rodzaju zabiegom mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat! Jest to więc inwestycja w bezpieczną przyszłość!


Naprawa dachu, czyli gruntowny remont poszycia


Przez gruntowny remont należy rozumieć wykonywanie bardziej zaawansowanych robót budowlanych, które służą odtworzeniu stanu pierwotnego dachu. Może to być efektem zniszczonej struktury obiektu budowlanego (np. w wyniku naturalnego kataklizmu) lub zaawansowanych zmian będących konsekwencją zaniedbania.


Przystępując do gruntownego remontu dachu, najpierw należy dokładnie ocenić stan poszycia i określić, jakie prace będą konieczne do wykonania. Może to obejmować usunięcie starej papy, wymianę lub naprawę krokwi, rynien i rur spustowych, a także okien dachowych. Wszystkie te prace wymagają doświadczenia i wiedzy specjalistycznej, dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy budowlanej.


Warto pamiętać, że w gruntownym remoncie dochodzi często do mocnej ingerencji w konstrukcję, co jest zarówno praco-, jak i czasochłonne. Tego typu naprawy mogą więc mocno wpłynąć na życie mieszkańców.


Wymiana pokrycia dachowego


Pełna wymiana pokrycia dachowego to bez wątpienia najbardziej z zaawansowanych robót budowlanych, które tutaj opisaliśmy. Dochodzi do niego, gdy dach został mocno uszkodzony, a jego remont jest nieopłacalny lub w momencie zmiany materiału.


Proces wymiany obejmuje zwykle usunięcie starego pokrycia, ułożenie nowego, a nawet poprawienie fundamentu dachu zgodnie z jego konstrukcją. Bardzo ważne jest również odpowiednie izolowanie i chronienie budynku przed wilgocią. Wszystkie te czynności muszą być wykonane przez profesjonalną firmę, aby uniknąć problemów technicznych czy uszkodzeń innych elementów budynku.


Ważne jest również, aby po ukończeniu prac dokonać szczegółowej kontroli, upewniając się że całość jest poprawnie zainstalowana oraz żaden element nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.