06.10.2023

Zbliżający się sezon jesienno-zimowy to okres, który niesie ze sobą wiele wyzwań dla konstrukcji dachowych.

Zbliżający się sezon jesienno-zimowy to okres, który niesie ze sobą wiele wyzwań dla konstrukcji dachowych, a brak odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych problemów związanych z wilgocią, uszkodzeniem dachówek, a nawet zagrożeniem dla samego budynku.

To właśnie w tym czasie często wychodzą niezauważone wcześniej problemy z poszyciem dachowym, bo popękane dachówki, niedrożny system orynnowania czy nieszczelności niosą za sobą przykre konsekwencje.

Dlatego teraz jest ostatni moment na przegląd dachu i dokonanie ewentualnych napraw. Problem zduszony w zarodku to nie tylko większe bezpieczeństwo budynku, ale również spora oszczędność dla domowego budżetu.

Jak więc powinna wyglądać konserwacja dachu przed zimą? Oto kilka fachowych porad, z których możesz skorzystać od razu!


Co składa się na konserwację dachu?


Hasło "konserwacja dachu" jest bardzo pojemne i może oznaczać przeróżne czynności, których wspólnym mianownikiem jest lepsze zabezpieczenie dachu przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (wiatr, opady atmosferyczny, promieniowanie UV, zanieczyszczenia).

Może to więc oznaczać m.in.:

 • regularny przegląd dachu, aby sprawdzić, czy jest on w dobrej kondycji,
 • mycie dachu i usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń (np. porosty, mech, kurz),
 • udrożnienie rynien,
 • drobne naprawy (np. wymiana uszkodzonej dachówki),
 • impregnacja poszycia w celu lepszego zabezpieczenia go na dłuższy czas,
 • kontrole komina i okien połaciowych,
 • malowanie dachu.

Każde pokrycie dachowe jest inne – ma za sobą inną historię i było narażone na inne oddziaływanie czynników zewnętrznych – dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, czego potrzeba w danym przypadku.

Aby to stwierdzić, potrzeba fachowo ocenić stan dachu. Na szczególną uwagę zasługują pokrycia, które nie były nigdy poddawane pracom konserwacyjnym, bo to właśnie one są najbardziej narażone na potencjalne zagrożenia. Co więcej, skutki zaniedbań mogą być bardzo kosztowne – zwłaszcza gdy dojdzie do zawilgocenia budynku i rozwoju pleśni oraz grzybów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców.


Jak więc zabezpieczyć dach – nie tylko na zimę, ale i na kolejne lata?


Jak zabezpieczyć dach przed działaniem czynników zewnętrznych?

Dach pełni istotną rolę w ochronie budynku, dlatego powinno się odpowiednio zabezpieczyć jego powierzchnię już na etapie budowy. Wysoka jakość materiałów zapewnia lepszą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. W końcu nie bez przyczyny mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Niestety, nie zawsze jest możliwe sięgnięcie po najlepsze na rynku rozwiązania. Ponadto wiele dachów ma już przynajmniej kilka-kilkanaście lat i w czasie ich stawiania, rynek materiałów budowlanych był inny. Na szczęście nic straconego, bo i takie pokrycia można właściwie zadbać.

Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę:

 • Regularny przegląd dachu – wspomnieliśmy o tym wyżej, ale podkreślimy raz jeszcze: systematyczne sprawdzanie stanu poszycia dachowego powinno być działaniem podejmowanym w pierwszej kolejności. Warto regularnie sprawdzać każdy metr, aby wykrywać ewentualne uszkodzenia i problemy na wczesnym etapie. Naprawy powinny być dokonywane natychmiast, aby uniknąć poważniejszych problemów.
 • Malowanie i impregnacja dachu – bez względu na to, jakich tworzyw sztucznych użyto do budowy dachu, malowanie i impregnacja są kluczowe dla jego trwałości. Farba chroni przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, a impregnacja zapobiega przenikaniu wilgoci i korozji materiałów.
 • Oczyszczanie rynien i spustów – system rynien i spustów jest kluczowy dla odprowadzania deszczówki z dachu. Regularne czyszczenie tych elementów zapobiega zatorom, które mogą prowadzić do zalania dachu i uszkodzeń konstrukcji.
 • Kontrola elementów wentylacji – właściwa wentylacja dachu jest kluczowa dla utrzymania zdrowego klimatu wewnątrz budynku i zapobiegania wilgoci. Regularnie sprawdzaj stan wentylacyjnych otworów, wlotów powietrza i wylotów.

Co ważne, niektóre problemy nie są widoczne gołym okiem, dlatego do przeglądu dachu warto wynająć fachowców. W naszej firmie zapewniamy darmową wycenę ewentualnych prac konserwacyjnych, dzięki czemu masz pewność kompleksowej usługi.


Kiedy wymienić pokrycie dachu?


Konserwacja dachu to odpowiedź na wiele problemów i powinna być przeprowadzana regularnie – przynajmniej raz na kilkanaście lat. Czasami jednak stan poszycia dachowego jest tak zły, że tradycyjne metody zabezpieczająco-naprawcze nie pomogą i wraz z upływem czasu zaczną narastać problemy.

W takim przypadku szczególnie ważne jest szybkie działanie, czyli wymiana dachu.

Jakie są przesłanki ku temu? Przede wszystkim uszkodzenia strukturalne, poważne przecieki czy nieszczelność, problemy z termoizolacją oraz znaczne zużycie materiałów. Takie przypadki nie są jednak zbyt częste, a właściwa pielęgnacja dachu pomaga ich uniknąć.

Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć swój dach, zabezpieczyć go, czy wymienić, nasza firma Ci w tym pomoże. Skontaktuj się z nami i daj znać, czego potrzebujesz!