06.10.2022

Jesień to ostatni moment na dokładną konserwację dachu przed nadejściem zimy.

Warto więc wykorzystać ten czas na przegląd poszycia dachowego i – w razie potrzeby – na przeprowadzenie konserwacji lub niezbędnych napraw (np. wymiana uszkodzonej dachówki). I chociaż niektóre z typowych problemów można dostrzec "gołym okiem", to inne wymagają poważniejszej inspekcji, którą najlepiej zlecić profesjonalistom.


Kiedy należy dokonać przeglądu dachu i które z problemów wymagają interwencji? Na co się zdecydować: czyszczenie pokrycia dachowego, impregnacja dachówki czy konserwacja dachu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.


Na co zwrócić uwagę przy jesiennej inspekcji dachu?


Jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas jesiennej inspekcji dachu, są rynny i rury spustowe. Drobne usterki systemu rynnowego mogą bowiem prowadzić do poważnych problemów, takich jak nagromadzenie się wody i przecieki. Dlatego też warto już na początku jesieni sprawdzić stan i drożność rynien, a w razie potrzeby dokonać naprawy lub gruntownego czyszczenia: usunąć suche liście, które mogły się tam zalegnąć, a także oczyścić kanały spustowe.


Przegląd dachu to także sprawdzenie stanu poszycia. Każdy dach wymaga systematycznej konserwacji, która czasami ogranicza się to do usunięcia powierzchownych zabrudzeń, innym razem wymaga poważniejszej interwencji. Podczas przeglądu pokrycia dachowego zwróćmy uwagę na:


Zanieczyszczenia (np. brud, pył, kurz, glony, porosty), które mogą negatywnie wpływać na jakość poszycia dachowego i przyczyniać się do jego szybszego niszczenia.


Uszkodzenia mechaniczne powierzchni dachu, np. przez uderzenie gałęzi lub innych elementów. W takim wypadku należy skontaktować się z fachowcem, który oceni stan poszycia i zdecyduje o sposobie naprawy.


Zużycie materiałów związane z upływem czasu lub wystawieniem dachu na długotrwałe działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.


Występowanie ubytków, które mogą być przyczyną nieszczelności dachu i prowadzić do poważnych problemów podczas opadów deszczu lub śniegu.


Do regularnych przeglądów dachu warto zatrudnić specjalistę, który nie tylko określi, w jakim stanie jest poszycie, ale również doradzi najlepsze rozwiązania mające na celu zabezpieczenie dachu domu przed dalszym niszczeniem.


Konserwacja dachów – kiedy skorzystać z pomocy specjalistów?


Należy pamiętać, że każdy dach, i to bez względu na rodzaj pokrycia dachowego, wymaga regularnych prac konserwacyjnych. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą jak dbać o dach i przedłużyć jego żywotność. Pamiętajmy, że dach to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domu.


Najbardziej narażone są oczywiście dachy starsze, eksploatowane już kilkanaście lat. Zagraża im nie tylko porywisty wiatr i opady atmosferyczne, ale również zawilgocenia i utrata szczelności. W naszym klimacie prawdziwy test dachu następuje w sezonie jesienno-zimowym. Jak jednak mówi stare przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli zabezpieczyć poszycie przed uszkodzeniami niż zostać zmuszonym przez okoliczności do generalnego remontu dachu.


Jeżeli więc stan dachu budzi niepokój, ponieważ:


  • pokrywa go gruba warstwa pyłu, kurzu lub innych zanieczyszczeń,
  • farba z dachówek/blachy się łuszczy lub odpada płatami,
  • dachówka/blacha ma przebarwienia, rysy lub pęknięcia,
  • elementy konstrukcji (np. gwoździe) są wypłowiałe, rdzewieją lub całkiem się rozsypały,


to najlepszy znak, że warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doradzą oni optymalne rozwiązanie, ponieważ nie każdy problem wymiana poważnych środków. Czasami wystarczy czyszczenie dachówki i jej impregnacja, aby uzyskać efekt nowego dachu.


Na co się zdecydować: czyszczenie pokrycia dachowego, impregnacja dachówki czy konserwacja dachów?


Odpowiedź na to pytanie nie jest taka jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od stanu Twojego dachu.


Czyszczenie pokrycia dachowego to jedna z opcji utrzymania poszycia w dobrym stanie. Można to zrobić samemu za pomocą myjki ciśnieniowej, która kieruje strumień wody pod dużym ciśnieniem lub zlecić profesjonalistom dysponującym odpowiednim sprzętem i preparatami.


Impregnacja dachówki to kolejna opcja, która ma na celu zabezpieczenie jej przed śniegiem, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. W tym przypadku dachówki zostają pokryte specjalnym środkiem impregnującym, który zapewnia dodatkową ochronę przed działaniem wspomnianych czynników.


I wreszcie konserwacja dachów czyli przeprowadzenie niezbędnych prac naprawczych, na które mogą składać się m.in. czyszczenie, impregnacja, malowanie czy nawet wymiana uszkodzonych dachówek.


Jeżeli niepokoi Cię stan poszycia i chcesz zabezpieczyć dach oraz dom zanim spadnie pierwszy śnieg, to skontaktuj się z nami już teraz. Pamiętaj, systematyczne przeglądu dachu są konieczne, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa o każdej porze roku.