06.12.2022

Wbrew pozorom, dachy płaskie to całkiem popularne rozwiązanie, które najczęściej można zaobserwować w przypadku dużych obiektów, ale również w domach jednorodzinnych.

Wbrew pozorom, dachy płaskie to całkiem popularne rozwiązanie, które najczęściej można zaobserwować w przypadku dużych obiektów, ale również w domach jednorodzinnych. Nie da się jednak ukryć, że taki typ dachu wymaga szczególnej dbałości, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy zalegają na nim zwały śniegu. Co istotne, jest to nie tylko kwestia obciążenia konstrukcji, ale również sprawdzian dla szczelności poszycia – w przypadku nieszczelności, woda może dostać się do środka i spowodować poważne uszkodzenia.


W związku z tym należy zadbać o regularną konserwację dachu, co pozwoli zapobiec poważniejszym problemom. Jak mówi znane przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć i w przypadku konstrukcji dachu znajduje to potwierdzenie.


Kiedy więc zdecydować się na przegląd dachu, a kiedy na jego renowację lub wręcz naprawę? Co powinno budzić niepokój właścicieli budynków z płaskim dachem? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.


Czy dachy płaskie trzeba serwisować?


Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: TAK. Dachy płaskie są uważane za bardziej narażone na uszkodzenia niż dachy spadziste. Dlatego też ich serwisowanie jest bardzo ważne. Wymiana uszkodzonych elementów i regularna konserwacja może znacznie wydłużyć żywotność poszycia i zapobiega pękaniu poszczególnych warstw dachu, a w konsekwencji większym, czasami bardzo kosztownym, szkodom.


Konserwacja dachu płaskiego nie musi od razu oznaczać naprawy dachu. To dwa różne pojęcia. Konserwacja dachu płaskiego to okresowe prace, które mają na celu zapobieganie uszkodzeniom i zabezpieczenie dachu. Natomiast naprawa dachu płaskiego oznacza wykonanie prac restauracyjnych lub remontowych po jego uszkodzeniu.


I tak elementami konserwacji mogą być:


-regularne oczyszczanie dachu z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogą zalegać na dachu płaskim i nadmiernie go obciążać;


-czyszczenie rynien i odpływów;


-kontrola stanu technicznego dachu, np. sprawdzanie czy nie ma przerw w pokryciu lub uszkodzeń wpływających na ssanie wiatru lub przenikanie wody/wilgoci;


-kontrola izolacji termicznej (ocieplenia) i hydroizolacji dachu,


-odświeżenie pokrycia dachowego poprzez nałożenie nowej warstwy papy termozgrzewalnej.


To, jakich prac konserwacyjnych wymaga dane pokrycie dachowe zależy w dużej mierze od jego stanu. Niektórych uszkodzeń nie widać na pierwszy rzut oka, dlatego ocenę należy zlecić profesjonalistom.


Kiedy zdecydować się na konserwację dachu płaskiego?


Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.


Po pierwsze, trzeba ocenić stan obecny dachu. Jeśli widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia, konieczna jest konserwacja. Należy jednak pamiętać, że renowacja dachu pokryje tylko mniejsze ubytki, w przypadku poważniejszych problemów, trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane środki.


Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego. Niektóre typy pokryć są bardziej podatne na uszkodzenia niż inne. Posypka żwirowa, płynna membrana, papa termozgrzewalna – rodzaj podłoża wpływa na typ prac konserwacyjnych.


Wreszcie, należy wziąć pod uwagę czas eksploatacji dachu. Im dłużej był on narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (m.in. opady atmosferyczne, promienie UV, zabrudzenia), tym poważniejszych problemów można się spodziewać.


Warto przy tym pamiętać, że szczelny dach to nie tylko konserwacja podłoża, ale również wszelkie prace oczyszczające w tym: mycie, odśnieżanie i usuwanie liści z powierzchni poszycia i rynien. Tego typu "remont dachu" również powinien być wykonywany systematycznie.


Dach płaski – zagrożenia wynikające z zaniedbania, czyli na co szczególnie uważać


Warto pamiętać, że dach płaski wymaga szczególnej uwagi ze strony właściciela. Specyfincza budowa dachu sprawia, że jest on narażony na działanie warunków atmosferycznych – zarówno podczas upalnych letnich dni, jak i mroźnych zimowych miesięcy. W takich warunkach może dojść do przeciekania i uszkodzeń konstrukcji pokrycia. Dlatego też tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny i wykonywać niezbędne naprawy.


Czym może skutkować zaniedbanie? Niestety konsekwencje mogą być naprawdę poważne!


-Uszkodzenie stropu:


Nadmierne obciążenie dachu (np. mokrym, ciężkim śniegiem) może doprowadzić do naprężenia stropu, a nawet jego zawalenia.


-Pęknięcia i nieszczelności:


Zaniedbanie dachu może prowadzić do pęknięć i nieszczelności. W takim przypadku woda będzie mogła dostawać się do środka budynku, co może doprowadzić do poważnych problemów z wilgocią i grzybami.


-Wyższe koszty eksploatacji:


Obniżona hydroizolacja, paroizolacja oraz termoizolacja wnętrza prowadzą do wyższych kosztów eksploatacji.


-Obniżony komfort:


Nienaprawiane problemy wpływają na obniżenie komfortu mieszkańców, zwłaszcza w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu.


Jak widać, dach płaski wymaga regularnych prac konserwacyjnych, które powinny być wykonywane przez zespół fachowców. Zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo i zleć renowację profesjonalistom, a zapewnisz sobie komfort psychiczny na kolejne lata.