06.09.2022

Przed nami sezon jesienno-zimowy, a w naszym klimacie oznacza to deszcz, wilgoć, przymrozki, silne podmuchy wiatru i zalegający śnieg.

W związku z tym warto wcześniej pomyśleć o naprawie rynien i śniegołapów, które będą nam służyły przez cały sezon i zabezpieczą dom przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.


Odpowiednie przygotowanie rynien i śniegołapów na jesień i zimę, to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również estetyki. Zatkane lub pęknięte rynny mogą nie odprowadzać właściwie deszczówki, co skutkuje powstawaniem zacieków na elewacji. Z kolei zimą brak śniegołapów może być naprawdę niebezpieczny – zwłaszcza gdy w trakcie odwilży śnieg staje się ciężki i zbity.


Warto więc już teraz się przygotować i zadbać o dobry stan rynien i śniegołapów. Sprawdź, kiedy trzeba się na to zdecydować.


Naprawa rynien. Kiedy warto się na nią zdecydować?


Rynny są niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Odprowadzają one wodę z dachu i chronią ściany przed zawilgoceniem. Niestety, są także bardzo wrażliwe na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też ich konserwacja lub naprawa jest czymś, co należy rozważyć w momencie, gdy stwierdzi się jakiekolwiek problemy z ich funkcjonowaniem. Warto pamiętać, że im szybciej zareagujemy, tym mniejsze będzie ryzyko poważnych konsekwencji, w tym wymiany orynnowania.


Jakie problemy mogą wystąpić?


Najczęstszymi problemami, które można zauważyć, są: pęknięcia i ubytki w rynnie oraz jej zanieczyszczenie bądź zatkanie (np. liśćmi). Prowadzi to między innymi do przecieków, które skutkują brzydkimi zaciekami na ścianach i ich wilgotnieniem. Ubytki i pęknięcia w rynnie mogą wynikać z niewłaściwego montażu, ale także wieloletniej i intensywnej eksploatacji. Z kolei zanieczyszczenia i zatykanie może być spowodowane nieużytkowaniem rynien przez dłuższy czas lub brakiem odpowiedniego czyszczenia.


Jakie konsekwencje może nieść ze sobą zaniedbanie tego problemu?


Najczęstszymi konsekwencjami są: wilgoć i grzyb na ścianach, a także rozwijająca się pleśń. Wilgoć jest bardzo niekorzystna dla stanu budynku, ponieważ może prowadzić do powstawania rys i pęknięć w murze. W przypadku pleśni i grzybów najbardziej niebezpieczne jest to, że mogą one być siedliskiem roztoczy i innych alergenów, które mogą powodować problemy zdrowotne. Jest to również kwestia estetyczna, o której wspomnieliśmy wyżej. Niewłaściwe odprowadzanie deszczówki prowadzi do powstawania zacieków na ścianie, które niszczą elewacje i obniżają wartość budynku.


Montaż i naprawa śniegołapów. Dlaczego warto mieć je na swoim dachu?


Śniegołapy to nic innego jak elementy konstrukcji dachowej, które pełnią bardzo istotną rolę. Przede wszystkim zabezpieczają one otoczenie budynku przed nagłym osunięciem ciężkiego i zbitego śniegu. Zadaniem śniegołapów jest niejako „przytrzymanie” zwału śniegu i rozbicie go na mniejsze czapy, które nie stanowią już takiego niebezpieczeństwa dla domowników.


Najczęściej śniegołapy wykonuje się z blachy stalowej ocynkowanej, ponieważ jest to materiał wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych, nie tylko tych zimowych, ale również promieni UV, wiatru i deszczu. Jednak i taka blacha może ulec zniszczeniu, dlatego warto sprawdzać jej stan przynajmniej raz w roku.


Czym może skutkować brak śniegołapów?


Czy brałeś w dzieciństwie udział w bitwie na śnieżki? Jeśli tak, to na pewno pamiętasz, jak bolesne może być uderzenie małej, śnieżnej kuli. Wyobraź sobie, że zamiast niej, spada na Ciebie potężna czapa śniegu z dachu – im większa, tym niebezpieczniejsze jest to zdarzenie. 


Dlatego też warto zamontować na dachu śniegołapy, które nie tylko przytrzymają pokrywę śnieżną, ale również rozdzielą ją na mniejsze części, dzięki czemu ewentualne osunięcie się czapy śniegu nie będzie aż tak niebezpieczne.


Naprawa rynien i śniegołapów. Kiedy przeprowadzić prace naprawcze lub oczyszczające?


Rynny i śniegołapy muszą być regularnie oczyszczane, w przeciwnym razie mogą się zatkać. Prace naprawcze lub oczyszczające należy przeprowadzać co najmniej raz w roku – najlepiej jesienią lub wczesną wiosną. Pamiętaj, aby używać odpowiednich narzędzi i środków do czyszczenia – niektóre mogą być szkodliwe dla rynien lub śniegołapów i przynieść więcej szkody niż pożytku.


Z kolei prace naprawcze najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli potrzebujesz pomocy w czyszczeniu lub naprawie rynien/śniegołapów, zgłoś się do nas, a chętnie pomożemy.