08.05.2024

Chociaż zielone dachy stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, to sprawdzają się one tylko wtedy, gdy zostały poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami.

A samoistne porastanie mchem dachów to zagrożenie dla materiałów dachowych.

Dlaczego? Ponieważ powoli, ale systematycznie, zaczynają podważać długowieczność dachówek. Gdy mech i porosty zagnieżdżą się na powierzchni, zaczynają zatrzymywać wilgoć, co nie jest niczym dobrym dla żadnego dachu. A wilgoć sprawia, że materiały, z których zbudowany jest dach, mogą zacząć gnić, pękać, a co gorsza – przeciekać. 

Dodajmy do tego kwestie zaburzonej estetyki, a otrzymamy gotowy przepis na nieszczęście. 

W tym artykule przyjrzymy się więc bliżej tematowi i sprawdzimy, jakie są sposoby, aby tego mchu i porostów się pozbyć, i to raz a dobrze. Opowiemy o różnych metodach – od tych prostszych, domowych sposobów, aż po te bardziej zaawansowane techniki, które mogą wymagać pomocy specjalistów.

Gotowi?

Przyczyny powstawania mchu i porostów na powierzchni dachu?

Mech i porosty, to małe zielone intruzy, które nie wybierają swojego miejsca bytowania przypadkowo, a niektóre domy i niektóre dachy są na nie bardziej narażone od innych. Od czego to zależy?

Pierwszy na liście jest klimat i światło słoneczne. Te organizmy uwielbiają wilgoć – im więcej, tym lepiej. I nie chodzi tylko o częste opady deszczu, ale również, a może przede wszystkim, wilgoć otoczenia, więc w miejscach, gdzie promienie słoneczne docierają rzadziej, prędzej rozwinie się mech na dachu. Nawet u nas w Polsce, gdzie pogoda lubi płatać figle, można zauważyć, że północne części dachów, te mniej wystawione na słońce, są bardziej zarośnięte niż te południowe. 

Kolejny element układanki to położenie naszego domostwa. Domy ukryte w głębi lasu, otoczone przez wysokie drzewa, które rzucają cień na dach, to idealne miejsca dla mchu. 

Brak słońca i stała wilgotność tworzą więc scenerię wręcz wymarzoną dla tych mchu i porostów.

Nie można też zapominać o rodzaju pokrycia dachowego. Różne materiały inaczej reagują na warunki zewnętrzne.

Dachówki ceramiczne czy betonowe, ze swoją porowatością, sprawiają, że nasiona mchu mogą się zakorzeniać. Z kolei metalowe czy bitumiczne pokrycia są mniej przyjazne dla tych organizmów, ale nie oznacza to, że są one całkowicie wolne od ryzyka.

Łatwo więc zauważyć, że różne pokrycia dachowe mogą zmagać się z problemem mchu, który jest dość powszechny. Można mu jednak zapobiegać.

Działania profilaktyczne, czyli zabezpieczeniu dachu przed mchem i porostami

Żywotność dachu zależy od wielu czynników, ale najważniejszym jest jego regularna kontrola. Warto więc sezonowo przyglądać się poszyciu, sprawdzając, czy nie pojawiają się pierwsze oznaki rozprzestrzeniania mchu. 

Co ważne, taka kontrola pozwoli ocenić także ogólny stan dachu, ponieważ mchy i porosty nie są jedynym zagrożeniem – więcej informacji na ten temat znajdziesz w innych artykułach na naszym blogu.

Inną opcją zabezpieczania dachu przed mchem, jest stosowanie specjalnych powłok ochronnych, które ograniczają ryzyko jego powstawania. Takie powłoki najlepiej zastosować po konserwacji, czyli najpierw czyszczenie dachu i naprawianie jego ewentualnych usterek, a potem zabezpieczenie – odpowiednie preparaty chemiczne (np. zawierające jony miedzi) znajdziesz w renomowanych sklepach.

Co jednak zrobić, gdy zauważysz miejsca porośnięte mchem na swoim dachu? Szybka reakcja jest kluczowa, ponieważ mech i porosty mogą się rozprzestrzeniać.

Metody usuwania mchu z dachu

Istnieje kilka sposobów usuwania mchu z powierzchni dachu. Zacznijmy od manualnych, które można zazwyczaj przeprowadzić we własnym zakresie.

Po pierwsze, możesz ręcznie usunąć mech za pomocą miękkiej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Tylko pamiętaj, żeby robić to ostrożnie, bo zbyt energiczne szorowanie może uszkodzić powierzchnię dachu.

Co jeśli zwykłe środki zawodzą, a mycie dachu nie wystarcza i problem z mchem nawraca? Tutaj na scenę wkraczają chemiczne środki czyszczące. Wybór jest szeroki – od łagodnych roztworów octu i wody po specjalistyczne, mocniejsze preparaty dostępne w sklepach. 

Ważne, aby pamiętać o bezpieczeństwie – zarówno naszym, jak i naszego dachu. Zawsze warto sprawdzić, czy środek jest odpowiedni do typu naszego pokrycia dachowego, a także czy nie zaszkodzi roślinności wokół domu. Po potraktowaniu takim środkiem, mech zacznie obumierać, a potem wystarczy usunąć jego suche resztki.

A kiedy nawet najlepsze chemiczne preparaty nie działają, albo po prostu nie masz czasu na takie prace, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług czyszczenia dachu. Profesjonaliści mają nie tylko odpowiednie narzędzia, ale i wiedzę, jak szybko i skutecznie pozbyć się problemów. 

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i pewność, że praca zostanie wykonana z należytą starannością. Szukasz takiego rozwiązania? Skontaktuj się z nami w celu usunięcia mchu z dachówki ceramicznej, gontu bitumicznego, a nawet kostki brukowej przed Twoim domem!