12.12.2023

Nasze dachy są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia biologiczne, emisyjne i fizyczne.

Nasze dachy są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia biologiczne, emisyjne i fizyczne, które nie tylko negatywnie wpływają na estetyczny wygląd całego budynku, ale mogą również stanowić poważne zagrożenie dla szczelności poszycia czy bezpieczeństwa domu.

Trudno jednak walczyć z przeciwnikiem, którego się nie zna, dlatego w tym artykule przedstawiamy najpowszechniej występujące zanieczyszczenia, na które narażona jest powierzchnia dachu. I to niezależnie od rodzaju poszycia, ponieważ problem występuje zarówno w przypadku dachówek, jak i blach czy innego rodzaju materiałów.

Sprawdzimy, jakie zanieczyszczenia znajdziesz na większości dachów oraz jak wygląda ich czyszczenie. Dzięki temu możesz znacznie lepiej zadbać o swój dach i tym samym przedłużyć jego trwałość o kolejne długie lata.

Rodzaje zanieczyszczeń pokrycia dachowego

Rodzaje zanieczyszczeń pokrycia dachowego można z grubsza podzielić na kilka rodzajów i będą to zanieczyszczenia emisyjne (np. brud atmosferyczny), fizyczne (gałęzie) i biologiczne (np. odchody ptaków). Trudno wymienić wszystkie, bo częstotliwość ich występowania czy natężenie zależą m.in. od lokalizacji, ale poniżej przedstawiamy najbardziej typowe rodzaje zanieczyszczeń dachowych.

Mech i porosty

Mech i porosty często rozwijają się na dachach, szczególnie w miejscach zacienionych i wilgotnych, na przykład w pobliżu zbiorników wodnych (sztucznych i naturalnych) czy lasów. Chociaż wydają się nieszkodliwe na pierwszy rzut oka (w końcu jakiś czas temu dużą popularnością cieszyły się tzw. zielone dachy), to w rzeczywistości mogą powodować zatrzymywanie wilgoci, co z czasem prowadzi do uszkodzeń struktury dachu.

Jak walczyć z tym rodzajem zanieczyszczeń? Impregnacja dachu utrudnia rozwijanie się porostów, a sięgnięcie po myjkę ciśnieniową pomoże usunąć już powstałe mchy.

Brud, pył i kurz oraz osady emisyjne

Brud, pył, sadza, pyłki drzew, czy osady emisyjne to kolejny rodzaj zanieczyszczeń, który jest często spotykany w naszym klimacie. Nieusuwany brud przyczynia się do blaknięcia kolorów i powstawania lepkich osadów, które z kolei łatwiej przyciągają kolejne zanieczyszczenia i problem się nawarstwia (w dosłownym tego słowa znaczeniu) coraz bardziej.

W przypadku tego rodzaju osadów konieczne jest gruntowne mycie dachu z wykorzystaniem profesjonalnych środków czyszczących.

Uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta

Pod tą kategorią kryją się nie tylko ptasie odchody, ale również różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. I chociaż nie zaliczają się one do zanieczyszczeń, to bezsprzecznie przyczyniają się do niszczenia dachu i obniżenia jego odporności na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych.

W takim przypadku czyszczenie dachu obejmuje więc nie tylko sam proces mycia, ale również ewentualną naprawę powstałych uszkodzeń (np. uszczelnienie lub wymiana dachówki).

Czy czyszczenie dachu wystarczy, aby dobrze zadbać o swój dach?

Czyszczenie dachów to proces, który powinien być wykonywany regularnie, ponieważ pozwala usunąć zanieczyszczenia i naprawić drobne uszkodzenia. Czasami zdarza się jednak, że samo czyszczenie dachu to za mało, aby odpowiednio zadbać o poszycie.

Co w takim przypadku? Wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń i stopnia zaawansowania. Co jednak ważne, regularne inspekcje poszycia pozwalają wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie, a wtedy wystarczy wymienić, na przykład, pękniętą dachówkę, aby zapobiec dalszym szkodom.

Zaleca się również profilaktyczną konserwację dachu raz na kilka-kilkanaście lat. Jest to nie tylko samo czyszczenie, ale również dodatkowe zabezpieczenia poszycia, które może obejmować malowanie, impregnację czy zabezpieczanie antykorozyjne.

Niezależnie od przypadku, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów, którzy ocenią stan dachu i zarekomendują najlepsze działanie w danym przypadku. Wybierając firmę konserwacyjną, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie, referencje oraz zakres oferowanych usług, aby mieć pewność, że sprosta ona zleceniu.

Podsumowanie: rodzaje zanieczyszczeń na dachu i ich wpływ na jego wygląd

W natłoku codziennych obowiązków i spraw do załatwienia łatwo zapomnieć o swoim dachu. A przecież jest on codziennie narażony na działanie różnych czynników zewnętrznych, które niestety nie pozostawiają go bez skazy. I to dosłownie, bo różnego rodzaju zanieczyszczenia osadzają się na dachu i wpływają na jego wygląd oraz funkcjonalność.

Jeżeli zauważyłeś, że Twoje pokrycie straciło swój dawny blask, warto zastanowić się nad czyszczeniem dachu, które nie tylko przywróci atrakcyjność estetyczną, ale również pozwoli odpowiednio zabezpieczyć poszycie.

Pamiętaj jednak, aby do czyszczenia dachu wynająć profesjonalistów, co pozwoli nie tylko sprawnie przeprowadzić cały proces, ale również zrobić to bezpiecznie.

Nasza firma specjalizuje się w różnego rodzaju pracach konserwacyjnych, a dzięki wykorzystaniu m.in. metody alpinistycznej możemy działać szybko, sprawnie i bezpiecznie. Zadzwoń lub napisz, aby ustalić szczegóły współpracy.