18.03.2024

W natłoku codziennych zajęć łatwo zapomnieć o konserwacji dachu.

Niestety, dach zbyt często przypomina o sobie w sposób mało przyjemny – przecieki, rdza, ubytki i uszkodzenia dachówek.


Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja! Czy rozwiązuje ona jednak wszystkie problemy? Czasami klasyczna konserwacja to za mało, a dach potrzebuje prawdziwej renowacji. Jak jednak poznać różnice pomiędzy jednym i drugim i kiedy zdecydować się na poważne kroki?


Sprawdźmy!


Widoczne uszkodzenia i zużycie – numer jeden renowacji dachu


Hasło "widoczne uszkodzenia i zużycie dachu" jest bardzo pojemne i mogą się pod nim kryć różne problemy. Jedno jest pewne – jeśli się pojawią, z pewnością je zauważysz, bo są widoczne gołym okiem. Co więc można zaliczyć do tej kategorii?


  • pęknięcia,
  • łuszczenie się pokrycia dachowego,
  • ubytki,
  • przesunięcia dachówek.


Takie problemy nie tylko zaburzają estetyczny wygląd Twojego dachu, ale przede wszystkim negatywnie wpływają na jego żywotność. Efekt? Obniżona trwałość, której mogą zagrozić zwyczajne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcze, śnieg czy wiatr.


Zniszczenia mogą pojawić się w dowolnym obszarze – od gontów po komin. Co istotne, nawet drobne uszkodzenie może szybko prowadzić do poważniejszych problemów, więc nie należy ich ignorować, ponieważ problem będzie narastać z każdym sezonem.


Numer dwa, czyli wilgoć i przecieki


Numer dwa wiąże się niejako z pierwszą przyczyną, bo zazwyczaj przecieki są efektem uszkodzeń dachów. Problem jest o tyle poważny, że narażony zostaje dom oraz wygoda i bezpieczeństwo użytkowników.


Przyczyny znamy, a jakie są rezultaty? Zazwyczaj są to plamy na suficie, krople wody spadające z dachu, czy widoczna gołym okiem wilgoć na poddaszu. Co więcej, niekontrolowana wilgoć może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, co negatywnie wpływa na jakość powietrza wewnątrz i może zagrażać zdrowiu mieszkańców.


Renowacja dachu w tym przypadku musi być kompleksowa i skupić się nie tylko na naprawie widocznych uszkodzeń, ale również na eliminacji przyczyn problemów oraz zapobieganiu ich ponownemu wystąpieniu.


Zatory w systemach odprowadzania wody


Trzecia oznaka, że Twój dach wymaga renowacji to zniszczone, stare i zatkane rynny oraz rury spustowe, które nie tylko nie spełniają swojego zadania, czyli nie odprowadzają wody deszczowej z dachu, ale mogą również przyczyniać się do niszczenia elewacji.


Regularne usuwanie liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń jest kluczowe dla utrzymania sprawności systemu odprowadzania wody. Czasami jednak problem może okazać się bardziej zaawansowany, bo zaniedbania w konserwacji rynien doprowadziły np. do ich pęknięcia. W takich sytuacjach zaleca się wymianę systemu (ewentualnie wymianę pojedynczych elementów), aby przywrócić mu drożność.


W miejscach, gdzie woda ma tendencję do gromadzenia się, dodanie więcej rur spustowych może zapewnić lepsze odprowadzenie wody z dachu i ograniczyć nawracanie problemu w przyszłości.


Wiek dachu i domu


Czasami dach domu może dobrze prezentować się przez wiele lat, co okazuje się mylnym wrażeniem. Czynniki zewnętrzne zawsze negatywnie wpływają na jego stan i chociaż można temu przeciwdziałać, to wieloletnie zaniedbania prędzej czy później odbiją się na jego kondycji.


Dlatego dach trzeba poddawać renowacji raz na kilka-kilkanaście lat. Skąd te skrajne wartości? Trzeba wziąć pod uwagę wykorzystany materiał i jego średnią przeciętną żywotność. Inaczej na nasz klimat reaguje drewno, a inaczej blachy.


W renowacji dachu ważne jest wykorzystanie materiałów i preparatów, które uwzględniają zarówno estetykę, jak i funkcjonalność, zapewniając ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wiatr, a także ekstremalne temperatury.


Numer pięć, czyli zwiększone koszty ogrzewania


Uszkodzony lub nieefektywny dach może prowadzić do utraty ciepła zimą i nadmiernego nagrzewania się domu latem, co zwiększa rachunki za energię. Jeżeli więc zauważyłeś znaczny wzrost kosztów, które nie mają żadnego uzasadnienia, może to oznaczać, że w obrębie Twojego domu pojawiły się nieszczelności i mostki termiczne.


Tutaj najlepsze zalecenie to przeprowadzenie audytu energetycznego, który pomoże zidentyfikować, czy problem z izolacją dachu jest przyczyną nieefektywności energetycznej. Niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy ocenią ewentualny stopień problemu i na tej podstawie doradzą, jak najefektywniej go rozwiązać.


Czy Twój dach jest gotowy na kolejne sezony? Nie czekaj na nagłe awarie i kosztowne naprawy! Skorzystaj z profesjonalnej renowacji dachu oferowanej przez naszą firmę. Oferujemy kompleksowe usługi renowacji dachu, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i kiedy zacząć konserwację.


Zapraszamy do kontaktu – dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu zapewnimy Twojemu dachowi nie tylko doskonały wygląd, ale przede wszystkim długotrwałą ochronę przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi.