28.03.2024

Rozglądnij się wokół siebie – jakie pokrycia dachowe widzisz? Dachówki ceramiczne czy betonowe?

Gont bitumiczny, łupek dachowy czy naturalne pokrycia dachowe? Co dominuje na dachach płaskich, a czym pokrywa się dachy skośne?


W Polsce mamy dostęp do szerokiej gamy produktów budowlanych, które nie tylko zaspokajają nasze potrzeby estetyczne, ale również, a raczej głównie, pozwalają cieszyć się bezpiecznych domem. Jednak pokrycie dachowe pokryciu dachowemu nierówne, a różne materiały różnie reagują na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy zalegający śnieg i zmiany temperatur.


Dlatego warto poznać podstawowe różnice pokryć dachowych, co pozwoli zrozumieć, które z nich najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz dom i jesteś na etapie wyboru rodzaju dachu, czy też planujesz jego konserwację w bliższej/dalszej przyszłości, ten artykuł zapewni Ci sporą dawkę wiedzy!


Zaczynajmy więc!


Podstawowe rodzaje pokryć dachowych w Polsce


Pokrycia dachowe w naszym kraju można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Oczywiście, wśród tych kategorii można tworzyć kolejne, bardziej szczegółowe podkategorie, ale taki bazowy podział w zupełności wystarczy.


Co więc tutaj mamy?


  • dachówka ceramiczna,
  • gonty bitumiczne,
  • dachówki betonowe,
  • dachówki bitumiczne,
  • dachówki cementowe,
  • blacha trapezowa,
  • gont drewniany,
  • pokrycia blaszane.


Jak widać, na rynku dostępne są różne rodzaje pokryć dachowych, a powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Poszczególne typy pokryć różnią się pod względem estetyki, różnie reagują na działanie czynników atmosferycznych i działanie wilgoci czy lepiej sprawdzają się na sztywnym poszyciu, przy dużym kącie nachylenia lub skomplikowanych kształtach.


Aby lepiej zrozumieć poszczególne różnice, najlepiej przyjrzeć się im bliżej.


Dachówka ceramiczna


Rodzaj pokrycia dachowego, który jest bardzo popularny w naszym kraju. Dachówki ceramiczne są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i mogą przetrwać przez wiele w idealnym stanie. Są one również bardzo estetyczne i dostępne w wielu kolorach oraz kształtach, co pozwala dostosować je do swoich wizualnych potrzeb.


Gont bitumiczny


Lekki i łatwy w instalacji, często stosowany na dachach o bardziej skomplikowanym kształcie. Gont jest odporny na zmienne warunki pogodowe i dostępny w różnych kolorach i stylach.


Dachówka betonowa


Dachówka betonowa jest popularnym wyborem pokrycia dachowego ze względu na swoją trwałość, ekonomiczność oraz estetyczny wygląd. Pokrycie dachu dachówką betonową jest zazwyczaj tańsze, zarówno pod względem kosztów zakupu, jak i instalacji, niż w przypadku dachówki ceramicznej.


Dachówka bitumiczna


Podobna do gontów bitumicznych, ale oferuje trochę inny wygląd. Jest lekka, łatwa w montażu i dostępna w różnych kolorach i stylach, a przy tym odporna na zmienne warunki pogodowe, o które nietrudno w naszym klimacie.


Dachówka cementowa


Podobna do ceramicznej pod względem wyglądu, ale wykonana z mieszanki cementu i piasku. Dachówki są cięższe niż ceramiczne, ale również odporne na czynniki atmosferyczne i stosunkowo trwałe. Są również zazwyczaj tańsze niż ceramiczne.


Blachodachówka modułowa


Wykonana z metalu, zazwyczaj ze stali, pokryta warstwą ochronną i dekoracyjną. Blachodachówki są lekkie, trwałe i odporne na korozję. Są stosunkowo łatwe w montażu i dostępne w różnych kolorach, co przekłada się na ich powszechność i popularność.


Blachy trapezowe


Są to ekonomiczne opcje dla budynków gospodarczych oraz mieszkalnych. Blacha trapezowa jest lekka, łatwa w montażu i dostępna w różnych kolorach. Oferuje dobrą odporność na warunki pogodowe i klasyczną estetykę.


Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od wielu zróżnicowanych aspektów, w tym m.in. od klimatu, Twojego budżetu, zakładanej estetyki oraz wymogów technicznych konkretnego budynku. Inne produkty stosuje się zazwyczaj w przypadku domów jednorodzinnych, inne zaś w przypadku budynków użyteczności publicznych lub na fabrykach.


W niektórych przypadkach najtańsze pokrycie dachowe wykonane np. z blachy aluminiowej będzie niewystarczające, w innej sytuacji w pełni sprosta oczekiwaniom odbiorcy. Jak mieć więc pewność, że wybór pokrycia dachowego będzie strzałem w dziesiątkę, a materiał zapewni ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz wizualną estetykę?


Podczas wyboru warto skorzystać z pomocy specjalisty, czy to w sklepie budowlanym, czy w firmie, która montuje dachy. Pomogą oni znaleźć rozwiązanie, które sprosta oczekiwaniom bez nadwyrężania domowego budżetu.


Jeśli planujesz montaż dachu lub jego renowację i nie wiesz, jakie pokrycie dachowe wybrać, skontaktuj się z nami, a ocenimy indywidualne potrzeby oraz wymagania, także na podstawie możliwości finansowych, i wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!