15.03.2024

Zima w naszym klimacie zdaje się czasami trwać wiecznie, a gdy przychodzi wiosna, przychodzi także czas na uporządkowanie otoczenia.

Jednym z ważniejszych zadań jest czyszczenie kostki brukowej, której powierzchnia po zimie może być pokryta warstwą brudu, błota czy soli.


Czyszczenie kostki brukowej nie tylko przywraca estetyczny wygląd podjazdu, ale również zabezpiecza go przed działaniem czynników zewnętrznych, np. opadów atmosferycznych, przez kolejne miesiące. Aby więc cieszyć się piękną kostką przez długie lata, trzeba pamiętać o regularnej konserwacji.


W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić samodzielnie! A jeśli chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, skontaktuj się z naszą firmą, która ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie! W krótkiej rozmowie określimy, ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej w danym przypadku i podpowiemy, jak się najlepiej do tego przygotować.


Czyszczenie kostki brukowej krok po kroku


Mogłoby się wydawać, że mycie kostki brukowej to nieskomplikowane zadanie. Ot, wystarczy wiadro z wodą, płyn do mycia naczyń, ocet lub inny specyfik i szczotka ze sztywnym włosiem. Owszem, jest to jedna z opcji, jednak dość pracochłonna. Poza tym proces samego czyszczenia kostki brukowej powinny poprzedzać odpowiednie przygotowania.


Co to oznacza w praktyce?


Przede wszystkim oznacza to usunięcie z powierzchni kostki brukowej dużych zanieczyszczeń, typu:


  • liście,
  • kamienie,
  • gałęzie,
  • żwir,
  • piasek.


Aby to skutecznie zrobić, wystarczy zwykłe zamiatanie. Podczas zamiatania warto przyjrzeć się także stanowi kostki, aby wykryć ewentualne uszkodzenia (np. pęknięcia, ubytki), które mogą przyczyniać się do szybszego niszczenia podjazdu/parkingu. Jeżeli masz taką możliwość, warto wymienić uszkodzoną kostkę brukową lub przynajmniej ją zabezpieczyć (np. za pomocą specjalnego kitu lub zaprawy naprawczej).


Kolejny etap to właściwe mycie i ewentualna impregnacja kostki brukowej, co pozwoli lepiej ją zabezpieczyć na przyszłość.


Jak wygląda proces czyszczenia kostki brukowej?


To, jak będzie wyglądać czyszczenie kostki brukowej zależy w dużej mierze od rodzaju zabrudzeń. Dla lekkich zabrudzeń często wystarczy ręczne czyszczenie, co sprawdza się przede wszystkim na niewielkiej powierzchni. Użycie miękkiej szczotki i ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu może skutecznie usunąć brud. Jest to szczególnie polecane na początku, jako metoda mniej inwazyjna niż mycie z pomocą myjki ciśnieniowej, które może być niezbędne dla bardziej uporczywych plam.


Czasami jednak do mycia kostki brukowej trzeba sięgnąć po bardziej stanowcze środki, czyli wspomnianą myjkę ciśnieniową. Mycie ciśnieniowe jest skutecznym sposobem na usunięcie trudniejszych zabrudzeń, takich jak tłuste plamy oleju silnikowego, resztki gumy do żucia czy brud, który głęboko wniknął w samą kostkę brukową. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, ponieważ woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić powierzchnię, doprowadzając do kolejnych problemów.


Jak więc zrobić to prawidłowo? Zaleca się trzymanie dyszy w bezpiecznej odległości (min. kilkanaście centymetrów) od powierzchni i unikanie zbyt wysokiego ciśnienia, które może prowadzić do wyrywania elementów kostki lub uszkodzenia przestrzeni między nią.


W niektórych przypadkach nawet użycie myjki ciśnieniowej okazuje się niewystarczające. Oczywiście, jest to kwestia sporadyczna i dotyczy zazwyczaj pojedynczych kostek, a nie całego podjazdu. Co jednak zrobić w takim przypadku?


Dla najtrudniejszych plam, takich jak olej, pleśń czy usunięcie cementu, można zastosować specjalne środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej. Należy jednak dokładnie przeczytać etykietę i stosować się do zaleceń producenta, ponieważ niektóre środki mogą być szkodliwe dla otoczenia lub wymagać użycia środków ochrony osobistej.


Aby z takimi problemami spotykać się jak najrzadziej, warto zadbać także o impregnację!


Impregnacja kostki brukowej


Po dokładnym oczyszczeniu kostki brukowej i jej naturalnym wysuszeniu warto rozważyć impregnację. Impregnacja nie tylko chroni przed ponownym szybkim zabrudzeniem, ale również przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz, tym samym pozytywnie wpływając na stopień trwałości struktury kostki w długim okresie.


Pozwala też ograniczyć problem wielu właścicieli, czyli zielony nalot, oraz opóźnić naturalne blaknięcie kolorów na kostce brukowej. Przy wyborze impregnatu należy zwrócić uwagę na jego specyfikację, aby był odpowiedni dla danego rodzaju kostki.


Dzięki odpowiedniej pielęgnacji kostka będzie służyć przez wiele lat, zachowując swoje właściwości użytkowe i wizualne. Nie należy zatem zaniedbywać tych czynności, szczególnie po zimie, kiedy jest ona szczególnie narażona na różnego rodzaju uszkodzenia i zabrudzenia.


Nasza firma oferujemy profesjonalne czyszczenie kostki brukowej. Chcesz poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami!