18.04.2024

Zielony dach to trend, który coraz częściej można obserwować w Polsce.

Nie da się ukryć, że takie dachy mają spory urok, a przy tym dobrze wpisują się w ogólnoświatową narrację o byciu bardziej ekologicznym.

Rodzi się jednak pytanie, czy zielone dachy są tak ekologiczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka? 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej nie tylko kwestii ekologii, ale również bardziej praktycznym aspektom, w tym sprawdzimy, jak wygląda konstrukcja dachów zielonych, jakie są zalety zielonych dachów i czy jest to chwilowa moda, a może trend, który wyprze bardziej tradycyjne rozwiązania.

Jedno jest pewne, taki zielony dach wymaga specjalistycznej pielęgnacji i dużego zrozumienia tematu, więc mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Was sporą pomocą w tym zakresie!


Czym jest zielony dach?


Wyobraź sobie, że zamiast klasycznych gontów czy blach, masz na dachu prawdziwy ogród. Tak w skrócie można opisać to, czym jest dach zielony, określany również jako dach ekstensywny. To miejsce, gdzie latem kwitną rośliny, zwabiając motyle i inne pożyteczne owady.

Zielony dach to jak mały kawałek parku na wysokościach, który nie tylko cieszy oko, ale i pomaga naszej planecie! Jednak, stworzenie zielonego dachu nie można zostawić przypadkowi. Wprost przeciwnie, to dobrze przemyślana konstrukcja, w której trzeba zadbać o układ warstw (m.in. warstwa termoizolacji, warstwa paroizolacji czy warstwa filtracyjna), w którą będzie się mogła wszczepić roślinność, zabezpieczyć poszycie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zadbać o gromadzenie wody.

Co więcej, nie każdy rodzaj konstrukcji dachu może się sprawdzić się w przypadku dachów zielonych, więc w niektórych przypadkach trzeba zadbać o te elementy już na etapie stawiania, a wręcz projektowania budynku.


Dach zielony kontra tradycyjny dach – koszt


Przejdźmy więc do rzeczy –  ile kosztują zielone dachy? Koszty trzeba rozważać w dwóch kategoriach: założenie i późniejsze zabiegi pielęgnacyjne. 

Na pierwszy rzut oka, zielony dach może wydawać się droższy niż tradycyjny. Instalacja, hydroizolacja, rośliny, systemy nawadniania, zatrudnienie specjalistów, których ciągle nie ma zbyt wielu na rynku... Jednak długoterminowo korzyści płynące z takiego rozwiązania mogą być znaczące dla domowego budżetu. Dlaczego?

Zielone dachy mają swoje sekrety. Długoterminowo, mogą oszczędzić ci mnóstwo grosza na ogrzewaniu i chłodzeniu, a także przedłużyć żywotność samego dachu. Oczywiście, jeżeli na etapie budowy domu i budowy dachu zadbano odpowiednio o wszystkie elementy. Tradycyjne dachy są tańsze na starcie, ale zielony dach to inwestycja, która się zazwyczaj zwraca!

Oczywiście, tyle teorii, ponieważ praktyka wymaga bardziej indywidualnego podejścia. Szczególnie ważne jest narażenie na uszkodzenia mechaniczne, konieczność regularnego podlewania czy usuwania chwastów, a także działanie wiatru, które może przynieść duże szkody. Co więcej, współcześnie wiele osób montuje na dachach panele fotowoltaiczne, co w przypadku dachu zielonego może być niemożliwe do przeprowadzenia. A już na pewno zaburzy jego estetykę.

Klasyczny dach może nie w sobie magii dachu zielonego, ale nie można mu odmówić solidności i funkcjonalności. I choć może się wydawać mniej ekscytujący na pierwszy rzut oka, to właśnie na nim opiera się większość budynków. I nie bez przyczyny!

Jednak korzyści jednego albo drugiego rozwiązania są wychodzą poza ramy samych finansów. Przyjrzyjmy się im!


Zielone dachy a tradycyjne budownictwo – przegląd korzyści


Dachy zielone to nie tylko przepiękny widok. To izolacja termiczna, dom dla pszczół i ptaków, dodatkowa warstwa ochronna, ale także poprawa jakości powietrza w bezpośrednim otoczeniu budynku. Roślinność, która zatrzymuje wilgotność, ma również pozytywny wpływ na powierzchnię bezpośrednio pod dachem. Co to oznacza w praktyce? Niższą temperaturę latem oraz oszczędność energii zimą.

Tradycyjne dachy to z kolei skuteczność i funkcjonalność, oraz łatwiejsza konserwacja na przestrzeni lat. Mogą nie oferować tych samych korzyści ekologicznych co zielone poszycia ale wciąż mają swoje zalety, które sprawiają, że są popularnym wyborem w wielu budynkach. Dzięki różnorodności materiałów, takich jak dachówka ceramiczna, blachodachówka, gont bitumiczny czy nawet papa, tradycyjne dachy można dopasować do niemal każdego stylu architektonicznego, co pozwala na zachowanie spójności estetycznej z otoczeniem i swoimi potrzebami.

Podsumowując, tradycyjne dachy to sprawdzona, niezawodna opcja, która oferuje solidność, prostotę konserwacji i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb i preferencji estetycznych. Z kolei zielone pokrycie dachowe to opcja dla osób, które szukają większej (bio)różnorodności i chcą bliższego kontaktu z naturą.

Która opcja jest najlepsza? Ta, która dobrze współgra z Tobą! Potrzebujesz porady w tym zakresie? Skontaktuj się z nami, a poszukamy idealnego rozwiązania.