14.03.2024

Nasze lata są coraz cieplejsze, a gorące dni nie zaskakują nikogo także wiosną czy jesienią.

Z jednej strony może to cieszyć, zwłaszcza tych, którzy nie przepadają za niskimi temperaturami, z drugiej zaś oznacza wyzwanie dla dachów.


W miarę jak temperatury latem osiągają rekordowe poziomy, coraz ważniejszym staje się zadbanie o odpowiednią ochronę domów przed przegrzewaniem. Istnieje kilka ogólnodostępnych metod, które mogą pomóc w utrzymaniu chłodniejszych wnętrz bez konieczności inwestowania w klimatyzację, która może drenować portfel.


Oto kilka sprawdzonych sposobów na ochronę domu przed upałami, skupiających się na dachu, który odgrywa kluczową rolę w regulacji temperatury wewnątrz budynku.


Wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachowe


Jedną z kluczowych decyzji w tym zakresie, którą właściciele budynku podejmują już na etapie projektowania domu, jest wybór odpowiednich materiałów. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jakość i rodzaj materiałów, ale również ich kolor. Jasne kolory odbijają więcej światła słonecznego niż ciemne, co może znacząco zmniejszyć nagrzewanie się dachu i wnętrz domu. Materiały takie jak blacha, dachówka ceramiczna czy betonowa, pokryte jasnymi kolorami mogą być więc bardziej efektywne w "walce" z promieniami słonecznymi.


Pomysłem na walkę z nadmiernym nagrzewaniem jest również inwestycja w tzw. zielone dachy, które stają się coraz częściej obserwowanym zjawiskiem w Polsce. Rośliny na dachu nie tylko absorbują promienie słoneczne, ale również poprawiają izolację i przyczyniają się do lepszego zarządzania wodą deszczową. Co jednak ważne, aby chronić wnętrza domu i sam dach, należy odpowiednio podejść do tego tematu.


Taki dach wymaga solidnej konstrukcji zdolnej do utrzymania dodatkowego obciążenia wynikającego z warstwy roślinnej, podłoża, systemu nawadniania oraz zatrzymanej wody deszczowej. Dodatkowo istotne jest zapewnienie właściwej warstwy hydroizolacyjnej oraz instalacja systemu drenażowego.


Odpowiednia wentylacja na poddaszu


Właściwa wentylacja znacząco wpływa na odczuwalną temperaturę, dlatego warto zadbać nie tylko o kwestie zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Naturalna cyrkulacja powietrza pozwala na odprowadzenie nagrzanego powietrza z poddasza, zapobiegając jego akumulacji i przegrzewaniu się wnętrz. Odpowiednie rozmieszczenie wentylacji, takiej jak wywietrzniki dachowe, może więc znacznie poprawić komfort termiczny w domu.


Równie ważne są rolety wewnętrzne i zewnętrzne, które odgrywają kluczową rolę w ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń w upalne dni. Te elementy mogą znacznie zmniejszyć ilość światła słonecznego i ciepła dostającego się do wnętrza, co pozwala na utrzymanie niższej temperatury w domu. I chociaż skuteczną ochronę zapewnia np. całkowite zaciemnienie, to dla wielu osób, zwłaszcza tych, które na co dzień przebywają w domu (np. pracując na home-office), takie rozwiązanie może być mało komfortowe.


Warto to jednak mieć na uwadze, zwłaszcza że rolety zewnętrzne mogą chronić wnętrza także przed utratą ciepła zimą. Pełnią one funkcję dodatkowej izolacji, zapewniając ochronę przed mrozem w miesiącach zimowych oraz dodatkowe zabezpieczenie przed hałasem.


Znaczenie regularnej konserwacji dachów


Wreszcie ostatnia kwestia, ale równie ważna w kontekście ochrony dachu przed upałami, a także przed innymi szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych, czyli regularna konserwacja. Sprawdzanie stanu pokrycia dachowego, izolacji i systemu wentylacyjnego pozwala na wczesne wykrywanie problemów i ich naprawę, co nie tylko zapobiega niepotrzebnemu nagrzewaniu się wnętrza, ale również umożliwia reagowanie na problemy na ich wczesnym etapie.


W końcu komfort cieplny to jedno, ale bezpieczeństwo użytkowania budynku to sprawa najistotniejsza. Uszkodzenia w obrębie dachówek wiążą się nie tylko z ucieczką ciepła, ale mogą prowadzić również do przecieków, a w konsekwencji do poważnych uszkodzeń konstrukcji.


Dlatego tak ważne są inspekcje i kontrole, zarówno te wykonywane samodzielnie, jak i zlecone profesjonalistom, którzy sprawdzą stan poszycia dachowego, zewnętrzne rolety okienne, okiennice czy ściany budynku pod rynnami i doradzą najlepsze działania w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.


Podsumowanie: dach kontra wysokie temperatury


Dach, jako pierwsza linia obrony przed słońcem, odgrywa istotną rolę w ochronie wnętrz przed nadmiernym przegrzaniem. Odpowiednia konstrukcja i materiały mogą znacznie poprawić komfort użytkowania, jednocześnie redukując koszty energii.


Kluczem do zmniejszenia wpływu wysokich temperatur na nasze domy jest wykorzystanie materiałów dachowych o niskiej przepuszczalności energii słonecznej. Materiał, który efektywnie odbija promienie słoneczne, może znacząco zmniejszyć ilość ciepła przenikającego do wnętrza.


Aby utrzymać pozytywne efekty przez długie lata, konieczne są regularne inspekcje pokrycia i ewentualne naprawy lub konserwacje dachu. Dzięki temu żadne warunki atmosferyczne – od skrajnych temperatur po promieniowanie słoneczne – nie odbiją się negatywnie na jakości życia mieszkańców.