10.04.2024

Często zapominamy, jak ważną rolę pełni dach nad głową. Nie tylko chroni przed deszczem i słońcem, ale również zapewnia izolację termiczną.

Jakże więc ważne jest, abyśmy zatroszczyli się o tę niewidzialną barierę, która sprawia, że efektywność energetyczna naszego budynku wzrasta, a rachunki za ogrzewanie pomieszczeń maleją, czyniąc nasze życie nieco lżejszym.

Jak w takim razie poprawić efektywność energetyczną budynku, aby nie tylko zobaczyć oszczędności czarno na białym, ale również podnieść komfort codziennego życia? Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was pomocą!

Pokażemy tutaj listę najważniejszych czynników wpływających na efektywność energetyczną budynku i zastanowimy się, jak zmniejszyć koszty eksploatacji budynku w zakresie strat ciepła.


Jak zmierzyć poziom efektywności energetycznej?


Kiedy myślimy o efektywności energetycznej, skupiamy się na dwóch najważniejszych kwestiach. Po pierwsze, ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń latem, oraz ograniczenie strat ciepła zimą. Jak jednak ocenić, czy nasz dach sprawdza się w tych rolach?

Pierwszy na liście jest poziom izolacyjności cieplnej i energetycznej – im lepsza izolacja, tym mniej energii ucieka i tym nasze rachunki za ogrzewanie czy chłodzenie klimatyzacją są niższe. Ważne jest też efektywne wykorzystanie energii, czyli to, jak budynek "korzysta" z dostępnych zasobów. Mamy tu na myśli nie tylko sam dach, ale również grube ściany zewnętrzne oraz różnego rodzaju inteligentne systemy zarządzania energią, które decydują, kiedy i gdzie energia jest potrzebna najbardziej.

Aby jednak dokonać dokładnych pomiarów i zobaczyć, jak sprawdza się nasz dach/budynek, potrzeba współpracy ze specjalistami, którzy dysponują odpowiednim sprzętem – od termowizji po detektory nieszczelności. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, mogą oni wskazać miejsca, którymi ucieka energia, a to pierwszy krok do rozwiązania problemu.


Na czym polega dobra izolacja termiczna?


Dobra izolacja termiczna to wyższy komfort mieszkańców, obniżenie rachunków i zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego. Jak jednak osiągnąć najlepszy efekt? Dróg jest wiele, a poniższa lista pokazuje kilka z nich:

  • Niska przewodność ciepła – niską przewodność cieplną można uzyskać, wybierając materiał, który jak najlepiej będzie trzymał ciepło w domu. Im niższy wskaźnik, tym lepiej dla naszych rachunków i komfortu.
  • Pompy ciepła – pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pomoże znacznie zredukować zużycie energii, bo wychwytuje ciepło z powietrza, ziemi czy wody i przekazuje je do naszych domostw.
  • Wełna mineralna – sprawdzone w praktyce rozwiązanie. Dzięki swoim właściwościom jest świetnym izolatorem i to nie tylko termicznym, ale i akustycznym.


Jednak w kontekście efektywności energetycznej nie możemy zapominać o dachu! To właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła, zwłaszcza w mroźne zimowe noce. Więc jeśli myślimy o dobrej izolacji, dach musi być na szczycie listy priorytetów. 

Dobierając izolację dachową, warto zwrócić szczególną uwagę na materiały o wysokiej odporności na przemakanie i dużej stabilności termicznej. Wełna mineralna znów wkracza na scenę jako świetny wybór, zabezpieczając nasz dach przed stratami ciepła, ale też przed hałasem deszczu czy wichur. A przecież izolacja akustyczna, jest równie ważna, jak komfort cieplny.

Równie ważne jest wykrycie i zabezpieczenie lub usunięcie wszelkich uszkodzeń w obrębie samego dachu. Nawet niewielkie pęknięcia mogą okazać się problematyczne i negatywnie wpływać na efektywność energetyczną.


Poprawa izolacji termicznej razem z nami!


Jako firma specjalizująca się w konserwacji dachów, wiemy jak niewiele potrzeba, aby z pozoru niewinne zaniedbanie przerodziło się w poważny problem. Dbanie o poszycie dachowe nie jest tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i efektywności izolacji dachowej. 

Odpowiednia konserwacja dachu oraz regularne przeglądy pozwalają wykryć i rozwiązać problemy na wczesnym etapie, co jest kluczem do długowieczności i niezawodności całej konstrukcji dachowej.

Nie czekaj więc, aż mały problem stanie się wielkim wydatkiem. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na profesjonalny przegląd dachu. Zadbaj o swoje poszycie dachowe i zapewnij sobie spokój ducha na długie lata, zwiększając estetykę i efektywność energetyczną całego budynku.