06.07.2022

Kostka brukowa dodaje charakteru i uroku domowemu otoczeniu, ale z czasem niszczeje i gromadzi brud.

Wtedy traci swoje walory estetyczne, ale również praktyczne. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie jej w należytym stanie.


Istnieje wiele metod, także domowych, które możesz wykorzystać, aby zapewnić swojej kostce brukowej nieskazitelny wygląd przez długie lata. Niektóre z nich wymagają jednak większego zaangażowania, ale dają również lepsze rezultaty.


Czego nie polecamy? Z pewnością metod polegających na wypalaniu trawy, mchu i chwastów, ponieważ możesz doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia kostki. A wtedy jej wymiana pociągnie za sobą większe koszty niż czyszczenie.


Sprzęt i produkty do czyszczenia kostki brukowej


Czyszczenie kostki brukowej to praca, która wymaga cierpliwości. Jest kilka rzeczy, które możesz jednak zrobić, aby ułatwić sobie to zadanie.


Po pierwsze, sięgnij po odpowiedni sprzęt. Na rynku znajdziesz m.in. myjki ciśnieniowe przeznaczone do tego rodzaju pracy, ale taki sprzęt zazwyczaj ma swoją cenę, a podobny wydatek może być nieopłacalny, jeżeli użytkujesz stosunkowo niewielki obszar pokryty kostką brukową.


Co zamiast tego? Użyj małej szczotki, aby usunąć brud z chropowatej powierzchni kostki. Najlepsza do tego zadania jest szczotka o sztywnym włosiu, ponieważ łatwiej wymiecie zanieczyszczenia z trudno dostępnych pęknięć i szczelin. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia kamieni nosić rękawice, co pozwoli zabezpieczyć się przed skaleczeniami i zadrapaniami.


A czym usunąć mech spomiędzy kostek? Tutaj najlepiej sprawdzają się ostro zakończone przedmioty (np. specjalny szpikulec). Możesz również sięgnąć po zwykłą szpachelkę, pamiętaj jednak, aby nie rysować nią kostek, ponieważ może je to nieodwracalnie uszkodzić.


Kiedy czyścić kostkę brukową?


Kostkę brukową można czyścić o każdej porze roku, ale najlepiej robić to w miesiącach, które dają największą efektywność tego typu prac. Tak, w miesiącach, ponieważ kostkę warto wyczyścić 2-3 razy w roku.


Pierwszy raz, w okresie wczesnowiosennym, aby usunąć wszelkie zabrudzenia nagromadzone przez zimę. Wiosenne czyszczenie pozwoli Ci również ocenić stan kostki, która – jeśli nie była odpowiednio przygotowana na mroźną porę roku – mogła ulec drobnym uszkodzeniom.


Drugi, niejako obowiązkowy raz jest jesienią. Możesz usunąć wtedy brud z letnich miesięcy i ewentualny mech, który zdążył pojawić się między kostkami. Jesienią dobrze jest również zaimpregnować bruk, aby przygotować go na zimę. Dzięki temu oszczędzisz sobie pracy za kilka miesięcy oraz lepiej zabezpieczysz całość przed szkodliwym działaniem mrozu i wilgoci.


Możesz również zdecydować się na jeszcze jedno czyszczenie kostki brukowej, które następuje pomiędzy pierwszym (wiosennym), a drugim (jesiennym) czyszczeniem.  


Jak czyścić kostkę brukową?


Sposób czyszczenia kostki brukowej jest uzależniony od metody, na którą się zdecydowałeś. Jeżeli postawiłeś na myjkę ciśnieniową, musisz tylko skierować strumień wody pod odpowiednim kątem, aby usunąć brud. W przypadku stosowania myjki parowej należy upewnić się, że kamienie nie znajdują się zbyt blisko, gdyż w przeciwnym razie mogą zostać uszkodzone przez wysoką temperaturę.


Inaczej wygląda sprawa z ręcznym czyszczeniem kostki brukowej. W tym celu możesz sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do tego typu pracy lub samodzielnie przygotować taki płyn. 


Jak? Wykorzystaj w tym celu ocet, który zmieszany z wodą w proporcji 2:1, pozwoli Ci usunąć większość zanieczyszczeń z powierzchni kostki. Nanieś go w niewielkiej ilości na kostkę i wyszoruj całość szczotką. Pamiętaj, aby na koniec spłukać bruk (np. za pomocą wody z węża ogrodowego).


Jeżeli nie masz czasu lub możliwości, aby samodzielnie wyczyścić płytki, możesz zlecić to zadanie profesjonalistom.


Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej


Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej polega na wykorzystaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem do czyszczenia nawierzchni.


Proces czyszczenia parą może być stosowany na podjazdach, chodnikach czy parkingach, ponieważ umożliwia usunięcie trudnych zabrudzeń z dużych powierzchni w stosunkowo krótkim czasie. Para pod wysokim ciśnieniem jest często używana również do sanityzacji chodnika, zabijając wszelkie bakterie i zarazki.


Profesjonalne czyszczenie pozwala uzyskać efekt praktycznie nowej kostki, ponieważ nie tylko usuwa brud z trudno dostępnych szczelin, ale również mech pojawiający się w łączeniach.


Co ważne, takie czyszczenie jest nie tylko efektywne, ale również opłacalne, nawet w przypadku większych powierzchni. Nasza firma może zająć się tym zadaniem! Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów i wyceny pracy!