22.08.2022

Spoglądasz na swój dach i widzisz, że wymaga on odświeżenia. To normalne, że z biegiem czasu dach staje się przybrudzony, zmatowiały i traci kolory.

Nie wiesz jednak, która pora roku będzie najlepsza do jego odmalowania? Wbrew pozorom nie musi to być wcale lato. Co więcej, często ostre słońce i duże upały wręcz przeszkadzają podczas takich prac.


Nie da się ukryć, że malowanie dachów w naszym klimacie jest uzależnione w dużym stopniu od pogody i warunków atmosferycznych – nie może być za zimno i za ciepło. Dodatkowo, prace uniemożliwia także deszcz i zbyt silne podmuchy wiatru.


Kiedy więc malować dach? Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz wiedzieć, jaki okres jest najlepszy.


Jaka pogoda jest najlepsza do malowania dachu domu?


Pogoda w naszym klimacie jest bardzo zmienna, co sprawia, że czasami trudno zaplanować prace renowacyjne na zewnątrz. Nie musi tak jednak być, ponieważ na odpowiednie przygotowanie dachu i jego odmalowanie potrzeba zaledwie kilku dni dobrej pogody.


Co w tym kontekście oznacza "dobra pogoda"? To okres, w którym dach nie będzie narażony na działanie skrajnych czynników atmosferycznych, takich jak intensywny deszcz czy wiatr. Poza tym temperatura na zewnątrz powinna mieścić się w zakresie od 10 do 25 stopni Celsjusza – niższa sprawi, że farba będzie słabo schnąć, z kolei wyższa może doprowadzić do powstania tak zwanych "bąbelków", które są efektem zbyt szybkiego odparowywania rozpuszczalników z farby. Ponadto przy bardzo wysokiej temperaturze trudno równomiernie rozprowadzić farbę po powierzchni dachu, co skutkuje powstawaniem nierówności i załamań.


W praktyce oznacza to, na malowanie dachu można zdecydować się w zasadzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Z kolei latem najlepszą porą dnia będzie poranek i późne popołudnie/wieczór, gdy temperatury są trochę niższe.


Jak długo schnie dach?


Pytanie o czas schnięcia dachu pada bardzo często, warto jednak pamiętać, że jest to uzależnione od kilku czynników – nie tylko pogodowych. Duże znaczenie ma również stan dachu przed malowaniem i rodzaj pokrycia (np. blachy, dachówki) oraz typ farby.


Należy pamiętać, że proces malowania dachu obejmuje kilka etapów, z których samo położenie farby jest zazwyczaj tym ostatnim. Pokrycie dachowe powinno zostać wcześniej odpowiednio przygotowane, co oznacza m.in. usunięcie śladów rdzy i różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz odtłuszczenie powierzchni.


Te prace nie wymagają perfekcyjnych warunków, jednak silny wiatr czy deszczowa pogoda również mogą być przeciwwskazaniem. Gdy pokrycie zostanie właściwie przygotowane, można przystąpić do malowania dachu.


Powierzchnia dachu schnie od kilku do kilkudziesięciu godzin – w zależności od wspomnianych wyżej warunków atmosferycznych oraz innych czynników (np. warstwy farby, rodzaj pokrycia).


Jak przygotować się na pomalowanie dachu?


Odpowiednio przygotowany dach lepiej zareaguje na wszystkie prace renowacyjne, jednak Ty, jako właściciel, nie masz zbyt wielu możliwości, aby samodzielnie przygotować poszycie.


Dlaczego? Prawidłowe przygotowanie dachu przed malowaniem wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu i narzędzi, nie wspominając już o zapewnieniu bezpieczeństwa osobom pracującym na wysokości.


Co możesz w takim razie zrobić? Możesz wybrać firmę, która zna się na swoim fachu. Dzięki temu nie tylko zyskasz pewność dobrze wykonanej pracy, ale również profesjonalne wsparcie na każdym etapie działania (np. doradztwo, wybór preparatu).


Skontaktuj się z nami przed malowaniem dachu, a wspólnie określimy warunki pracy i najlepszy termin wykonania zlecenia. Napisz do nas w celu bezpłatnej wyceny!