21.02.2024

Odpowiednia konserwacja rynien to klucz do długowieczności Twojego domu.

W końcu w każdym budynku, niezależnie od jego wielkości czy przeznaczenia, kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo mieszkańców jest system odprowadzania wody deszczowej.


Regularna konserwacja rynien i rur spustowych odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu tej funkcji. Nie tylko zapobiega ona nagromadzeniu się nieczystości, które przynosi wiatr oraz zatorów, ale również pozwala na wykrycie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla całej struktury budynku.


Jak poważne? Zaniedbane rynny mogą prowadzić do niespodziewanych problemów, takich jak zniszczenia elewacji, zawilgocenie ścian, a nawet negatywnego wpływu na konstrukcję budynku. Łatwo więc zauważyć, że ta z pozoru prozaiczna czynność ma spore przełożenie na jakość codziennego mieszkania.


Sprawdźmy więc, jakie działania pozwolą zachować szczelność rynien na długi czas.


Kiedy jest najlepszy czas do czyszczenia rynien i rur spustowych?


Wybór odpowiedniego momentu do czyszczenia rur spustowych i rynien ma wpływ na efektywność prac. Zazwyczaj przyjmuje się, że najlepszym okresem na takie działania jest późna jesień, po opadnięciu większości liści, a także wczesna wiosna po roztopach, aby upewnić się, że zimowe warunki nie odbiły się negatywnie na stanie całego systemu.


Czyszczenie rynien w tych okresach minimalizuje ryzyko zatkania, które może prowadzić do poważnych problemów związanych z gromadzeniem się wody opadowej. Niewłaściwie odprowadzana woda może powodować erozję fundamentów, prowadząc do pęknięć lub osiadania budynku. Ponadto, zalegająca woda w rynnach stwarza idealne warunki dla wzrostu pleśni i mchu, które nie tylko psują estetykę elewacji i dachu, ale mogą również zagrażać zdrowiu mieszkańców.


Dlaczego akurat wiosna i jesień są najlepsze do okresowej konserwacji?


Po zimie, system odprowadzania wody często wymaga naszej szczególnej uwagi, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia oraz sprawdzić ewentualne uszkodzenia mechaniczne, które mogą być efektem np. zamarzania wody na powierzchni rynien. To również idealna pora na zapobieganie problemom związanym z intensywnymi deszczami wiosennymi, które mogą ujawnić wszelkie niedociągnięcia w systemie odprowadzania wody z okapu dachowego.


Z kolei późna jesień jest równie istotnym momentem dla czyszczenia rynien. Po sezonie letnim, kiedy liście i inne zanieczyszczenia z drzew mogą zacząć zapełniać rynny, niezbędne jest ich dokładne oczyszczenie. Usunięcie liści, gałęzi i innych naturalnych odpadów zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody podczas deszczów, których nie brakuje o tej porze roku. Zatkane rynny mogą prowadzić do przelewania się wody, co z kolei może spowodować uszkodzenie elewacji czy fundamentów budynku.


Jak czyścić rynny i rury spustowe?


Regularne czyszczenie rynien (stalowych, plastikowych, miedzianych czy aluminiowych) jest niezbędne dla ich dobrego funkcjonowania. Jednak, jak to robić poprawnie?


Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie tego zadania, zarówno metod domowych, jak i z pomocą specjalistycznych firm. Oto kilka z nich:

  • Ręczne usuwanie zanieczyszczeń z rury spustowej – zaopatrz się w rękawice ochronne i drabinę, a następnie usuń liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia z rynien ręcznie. Warto również sprawdzić odpływ rury spustowej. Możesz posiłkować się specjalną szczotką (dostaniesz ją m.in. w marketach budowlanych), która pozwoli na łatwiejsze usunięcie mniejszych zanieczyszczeń lub dotarcie do trudniej dostępnych miejsc. Pamiętaj przy tym, aby nie używać ostrych przedmiotów, które mogą nie tylko porysować rynny stalowe czy plastikowe, ale również je uszkodzić.
  • Usuwanie zanieczyszczeń za pomocą węża ogrodowego – wąż ogrodowy z teleskopową rączką lub nasadką ciśnieniową może być użyty do usunięcia zanieczyszczeń i sprawdzenia przepływu wody w rurach spustowych. Użyj go do spłukania rynien i i sprawdzenia, czy woda swobodnie spływa przez rury spustowe.
  • Profesjonalne czyszczenie rynien – niektóre firmy oferują kompleksowe usługi czyszczenia, które obejmują nie tylko usunięcie zanieczyszczeń, ale także kontrolę stanu rynien i rur spustowych oraz naprawę ewentualnych uszkodzeń.


Ciekawą opcją jest również instalacja specjalnych siatek ochronnych na rynny, które pomagają zapobiegać gromadzeniu się liści i innych zanieczyszczeń, minimalizując potrzebę częstego czyszczenia.


Nie da się ukryć, że regularne czyszczenie systemu rynnowego (min. raz na rok) to podstawa bezpiecznego domu, ponieważ niewłaściwe odprowadzanie wody opadowej może mieć przykre konsekwencje. Rynny nie wymagają specjalnej konserwacji i w większości przypadków można o nie zadbać samodzielnie. Jeżeli jednak drożność rynien pozostawia wiele do życzenia albo system rynnowy wymaga wymiany, wtedy warto skorzystać z pomocy specjalistów.


Nasza firma oferuje montaż i demontaż rynien/śniegołapów oraz ich naprawę. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy oraz uzyskania wyceny.