22.06.2022

Dach – zarówno domu prywatnego, jak i budynku użytkowego lub publicznego – nie tylko chroni wnętrze przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,

 ale również zapewnia wysoką estetykę otoczenia. Oczywiście, dach spełnia obie te funkcje tylko wtedy, gdy jest zadbany.


Co jednak w tym kontekście oznacza pojęcie „zadbany”? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o jego przyjemny dla oka wygląd, ponieważ dach lśniący nowością może nie spełniać swojego zadania w 100%. Zadbany dach to taki, który jest dobrze utrzymany, regularnie kontrolowany i w razie potrzeby naprawiany.


A wszystko to można wykonać w trakcie malowania dachu. Zanim jednak zdecydujesz się na tę usługę, zadaj sobie 3 istotne pytania, które pozwolą lepiej dopasować zakres działań oraz rodzaj stosowanych materiałów.

Malowanie dachu czy jego naprawa?

Dach budynku jest narażony na trudne warunki atmosferyczne – intensywne promieniowanie słoneczne, skrajne temperatury, deszcz, śnieg, silne podmuchy wiatru. To wszystko sprawia, że jest jednym z najbardziej eksploatowanych elementów budynku, dlatego wymaga specjalnej troski i regularnej kontroli.


Wbrew pozorom naprawa dachu jest konieczna tylko w skrajnych przypadkach, a wiele problemów można wyeliminować na wczesnym etapie, co pozwala uniknąć poważniejszych zagrożeń w przyszłości. Co jednak najważniejsze, naprawa takich niewielkich zniszczeń może zostać zrobiona w momencie malowania dachu, dzięki czemu znacznie zaoszczędzisz na kosztach, uzyskując ten sam efekt.


Usługa polegająca na konserwacji i malowaniu dachu jest trochę bardziej pracochłonna niż samo odświeżenie dachówki, ale daje dobre i – co najważniejsze – długotrwałe efekty.


Zanim więc podejmiesz ostateczne kroki, zdecyduj, czego potrzebuje Twój dach? Malowania czy naprawy? Oczywiście, czasami trudno samodzielnie ocenić stan poszycia dachowego, dlatego w takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią to za Ciebie i doradzą Ci najlepsze rozwiązania.


Jaki jest cel malowania dachu?


Kolejne pytanie, które warto sobie zadać przed malowaniem dachu, brzmi: jaki jest cel tej usługi? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź będzie oczywista, ale rzeczywistość i nasze doświadczenie pokazują, że tak nie jest.

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których ludzie decydują się na malowanie dachów. Można je podzielić na estetyczne i praktyczne

Estetyczne powody malowania dachów:

  • zwiększenie estetyki budynku,
  • odświeżenie poszycia,
  • zmiana koloru na bardziej pasujący do elewacji,
  • przywrócenie pierwotnego wyglądu dachu,
  • renowacja budynku.

Praktyczne powody malowania dachów:

  • wzrost wartości budynku (np. przed sprzedażą lub wynajmem),
  • ochrona poszycia przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
  • poprawa efektywności energetycznej dachu,
  • usunięcie drobnych problemów, które mogą wpływać na szczelność/jakość poszycia,
  • zwiększenie długowieczności dachu.


Jak widać, powodów jest całkiem sporo, a te wymienione wyżej, nie wyczerpują całkowicie listy. Warto jednak określić cel, ponieważ pozwoli to dobrać rodzaj usługi oraz typ materiałów do Twoich potrzeb i możliwości.

Jaki efekt chcesz osiągnąć?

Podobnym pytaniem do wcześniejszego, jest kwestia ostatecznego efektu, jaki chcesz osiągnąć. Podobnym, jednak nie takim samym, ponieważ dotyczy ono zupełnie innych aspektów. Jest to o tyle ważne, że branża budowlana bardzo szybko się rozwija, co oznacza, że od ostatniego malowania Twojego dachu z pewnością wiele się zmieniło.

Obecnie używa się różnych metod i technik, stosuje nowoczesny sprzęt i nowe rodzaje farb, co oznacza czasami przeskok o lata świetlne od materiałów stosowanych w przeszłości. Oznacza to również zupełnie inne możliwości oraz efekty, które możesz uzyskać dzięki malowaniu dachu.

Jaki więc jest pożądany przez Ciebie efekt końcowy? Czy jest to funkcja estetyczna, która ma na celu zwiększenie wartości budynku przed sprzedażą, a może ochronna w celu zabezpieczenia przed silnym promieniowaniem UV? Chcesz odświeżyć dach przed założeniem paneli fotowoltaicznych, a może uzyskać misz-masz efektów, czyli zadbać zarówno o kwestie estetyczne, jak i praktyczne?

Nie ma złych odpowiedzi, ale warto określić swoje potrzeby na samym początku, co – podobnie, jak w przypadku celu – pozwoli lepiej dopasować rodzaj usług i materiałów.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania w zakresie usługi malowania dachów lub potrzebujesz fachowego doradztwa w tej kwestii? Skontaktuj się z naszą firmą, a chętnie odpowiemy i pomożemy.