07.11.2022

Odświeżenie elewacji to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na poprawę wyglądu swojego domu.

Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zapewni jakość i dostęp do najlepszych materiałów. W jednym i drugim przypadku pewna jest jednak zmiana. Pozytywna zmiana, ponieważ odmalowanie elewacji przekłada się na wizualną poprawę budynku, a także jego lepsze zabezpieczenie.

Warto także pamiętać, że odświeżenie elewacji to inwestycja, która się po prostu opłaca, zwłaszcza gdy planujesz sprzedaż domu. Prosta i stosunkowo niedroga usługa zapewni nawet kilkuprocentowy wzrost wartości nieruchomości.

Kiedy warto zdecydować się na malowanie elewacji? Jaki rodzaj farby wybrać? Jak przebiega cały proces? Tego dowiesz się już za chwilę!

Kiedy warto odświeżyć elewację?

Warto pamiętać, że elewacja to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim ochrona budynku. Z tego powodu warto regularnie kontrolować jej stan i wykonywać niezbędne zabiegi konserwacyjne. A jednym z podstawowych jest malowanie.

Jak często należy malować elewację? To zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj tynku, kolorystyka, stopień nasłonecznienia, długotrwałe wystawienie na zmienne warunki atmosferyczne czy ewentualne zniszczenia (np. pęknięcia, ubytki). Zwykle jednak można powiedzieć, że co 5-10 lat warto przeprowadzić generalny remont i pomalować elewację.

Należy przy tym pamiętać, że różne podłoże potrzebuje różnych preparatów i zabiegów, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie w danym przypadku.

Kiedy jest najlepszy czas na malowanie elewacji?

Mogłoby się wydawać, że najlepszym okresem na malowanie elewacji jest środek lata, gdy dni są dłuższe, pogoda dopisuje, a temperatura wynosi grubo powyżej 20 stopni Celsjusza. Prawda jest jednak taka, że chociaż środek lata jest wygodnym czasem na taką pracę, to nie jest on optymalny. Najlepszym momentem na malowanie elewacji jest wiosna lub jesień. Dlaczego?

Odpowiedź jest całkiem prosta: temperatura, która najbardziej sprzyja temu rodzajowi pracy, mieści się w zakresie od 5 do 25 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju farby elewacyjnej). Nie bez znaczenia jest także względna wilgotność powietrza, która powinna oscylować w okolicy 50-60%.

Dlaczego dopasowanie do powyższych parametrów jest takie ważne?

Jeśli temperatura będzie zbyt niska, to możemy spodziewać się, że farba nie będzie się dobrze kryła i mogą pojawić się problemy z jej rozprowadzeniem po powierzchni ścian. Z kolei przy temperaturze powyżej 25°C istnieje ryzyko, że wyschnie ona zbyt szybko, a to może skutkować powstaniem nierówności. Podobnie jest w przypadku zbyt wysokiej lub niskiej wilgotności.

Jeżeli więc planujesz tego typu prace malarskie, pamiętaj, aby działać zgodnie z zaleceniami producenta, które zazwyczaj znajdziesz na opakowaniu farby lub skonsultuj tę decyzję z profesjonalistami, którzy doradzą Ci najlepsze rozwiązania.

Malowanie elewacji – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Malowanie elewacji to czynność, która powinna być wykonywana regularnie. Nie bez powodu – tynk jest narażony na działanie warunków atmosferycznych (np. silne nasłonecznienie i promieniowanie UV, opady) oraz innych czynników, które mogą mieć na niego negatywny wpływ. Regularne malowanie elewacji to gwarancja jej estetycznego wyglądu przez długi czas.

Jak więc przygotować się do malowania elewacji krok po kroku?

Pierwszym krokiem jest ocena obecnego stanu elewacji. Zwróć uwagę na wszelkie miejsca, które wymagają szczególnej troski – na przykład na uszkodzenia lub zabrudzenia. Mogą one potrzebować dodatkowych prac (np. w miejscach, gdzie na elewacji występuje grzyb lub pleśń, konieczne jest usunięcie ich i zabezpieczenie się przed ponownym pojawieniem).

Następny etap to mycie, które pozwoli przygotować podłoże do dalszych prac. Najlepiej sprawdza się myjka ciśnieniowa, która szybko i efektywnie usuwa wszelkie zabrudzenia z powierzchni ścian, nawet tych trudno dostępnych. Niestety, jeżeli na elewacji występuje grzyb lub pleśń, to mycie czystą wodą nie wystarczy. Zamiast tego sięgnij po wodę z dodatkiem detergentu przeznaczonego do tego rodzaju zadań.

Trzeci krok to ewentualna naprawa elewacji budynku, czyli zaszpachlować ubytki i wygładzić je papierem ściernym po wyschnięciu. Uwaga – pamiętaj, aby typ masy szpachlowej dopasować do rodzaju tynku.

Następny etap to gruntowanie ścian, czyli przygotowanie ich pod kolejną warstwę farby, co ustabilizuje podłoże i jego chłonność. Na tym etapie warto już określić kolor farby, przy czym należy pamiętać, że jej rodzaj musi być dostosowany do rodzaju podłoża (tynku).

Farby elewacyjne dzielą się na:

  • silikatowe,
  • silikatowo-silikonowe,
  • silikonowe,
  • akrylowe,
  • wapienne,
  • cementowe.

Jeżeli nie masz pewności, którą farbę elewacyjną zastosować, skonsultuj ten wybór ze specjalistą. Od tego zależy nie tylko świeży kolor elewacji, ale także wysoka jakość prac.